Krew to życie - każdy młodszy czy starszy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jest niezbędna do życia, a każdego dnia potrzeba setki litrów krwi aby komuś pomóc wrócić do zdrowia, albo co najważniejsze - uratować życie. Niestety krwi nie możemy wyprodukować, a szkoda - bo z pewnością było by to coś wielkiego.

Jednak kiedy krwi nie możemy wyprodukować, możemy się nią podzielić i co mnie najbardziej cieszy, w Polsce nie brakuje dobrych ludzi, którzy z przyjemnością ją oddają.

Krew w organizmie to warunek konieczny dla życia człowieka, ponieważ w głównej mierze dostarcza pokarm i tlen do komórek, a także reguluje temperaturę ciała. W naszym kraju prowadzi się wiele kampanii, podczas których pobiera się krew od dawców. Niektórzy oddają bo czują taką potrzebę, inni sami jej kiedyś potrzebowali i teraz z przyjemnością dzielą się nią z potrzebującymi.

Podczas akcji pobierania krwi, personel medyczny pobiera od nas zaledwie kilka jednostek tego cennego dla życia płynu. Warto dodać, że już pół litra przetoczonej krwi może uratować życie nawet trzem osobom!

Warto wiedzieć, że w Cieszynie możemy oddać krew w każdy drugi poniedziałek miesiąca. Między godziną 10:00-17:00, na Rynku pojawia się specjalny Ambulans, w którym każdy z nas może podzielić się kroplą krwi.

Krew mogą oddać osoby pełnoletnie, które ważą nie mniej niż 50 kg, nieprzekraczające 65 roku życia. Do oddania krwi należy być wypoczętym, powinno się zjeść lekki posiłek, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi warto wypić ok. 2 litry np. wody mineralnej niegazowanej. Przy każdym poborze krwi należy się wylegitymować dowodem osobistym.

Dzieląc się z innymi naszą krwią, możemy pomóc wszystkim którzy ulegli wypadkom i muszą zostać poddani ciężkiej operacji, chorym którzy czekają na przeszczep.  Nie bądź obojętnym i oddaj krew.