Niedziela Palmowa kończy okres Wielkiego Postu, przy czym rozpoczynamy nowy etap do spotkania z Chrystusem, które poprzedza Wielki Tydzień. W Niedzielę Palmową święcimy palmy, jak i upamiętniamy przybycie na osiołku Chrystusa do Jerozolimy. W naszej katolickiej tradycji, istotą tego dnia jest przychodzenie do kościoła z palmą wielkanocną, którą przygotowujemy z gałązek wierzby, która jest symbolem zmartwychwstania.

W trakcie mszy św. kapłani odprawiają obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wszystkich wiernych palem. Wielki Tydzień to dla nas uroczysty czas podczas którego upamiętniamy ostatni dni Jezusa Chrystusa. W trakcie tygodnia wszyscy przygotowujemy się do największego święta jakim jest - Zmartwychwstanie Pańskie.

W Wielki Czwartek rozpoczniemy najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego znane jako Triduum Paschalne, które zakończymy podczas nieszporów po południu w Niedzielę wielkanocną. To trzy dni, które odnoszą się do czwartku, piątku i niedzieli, w których to dniach dokonała sie Pascha Chrystusa.

Jest to szczególny czas spokoju w którym pobudzeni do refleksji, próbujemy się pojednać z Bogiem w sakramencie pokuty.