3 września ulicami polskiej i czeskiej części Cieszyna przeszła transgraniczna procesja z relikwiami męczennika z XVII wieku - św. Melchiora Grodzieckiego., który - z całym zdecydowaniem można powiedzieć, jest w Cieszynie patronem wytrwałego budowania jedności.  W uroczystościach odpustowych uczestniczyli mieszkańcy obu stron Olzy ze swoimi biskupami. 

Obchody rozpoczęły się wraz z godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwach w Kościołach św. Marii Magdaleny w Cieszynie i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie, procesje wiernych wyruszyły z orkiestrami na Most Przyjaźni. Następnie transgraniczna procesja z relikwiami męczennika powróciła do świątyni pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie na Eucharystię. Tego dnia nie zabrakło podczas uroczystości kapłanów z całego Podbeskidzia, władz samorządowych Cieszyna i powiatu cieszyńskiego, kleryków, sióstr zakonnych, uczniów i nauczycieli z katolickich szkół w Cieszynie, noszących imię św. Melchiora.

Warto podkreślić, że Diecezjalną Pielgrzymkę ku czci patrona naszego miasta, św. Melchiora Grodzieckiego zapoczątkowała pierwsza melchiorowa procesja, która odbyła się w 1905 r., (kiedy to jeszcze Cieszyn był jeszcze miastem niepodzielonym), po beatyfikacji trzech kapłanów - Męczenników Koszyckich: Melchiora Grodzieckiego, Chorwata Marka Kriża i Węgra Stefana Pongracza. Wtedy główne uroczystości odbyły się w lipcu 1995 r. w jezuickim kościele pw. Serca Pana Jezusa. Brali w nich udział pielgrzymi ze Śląska Cieszyńskiego, Polski, Czech, Niemiec i Słowacji. Po kanonizacji jezuity przez Jana Pawła II (lipiec 1995 r.) tradycja organizowania procesji znowu ożyła, czego dowodem był dzisiejszy dzień. 























































Fot: Renata Zięba
Fot: Barbara Stelmach-Kubaszczyk 


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter