Koncertem G. F. Haendla zainaugurowano w Cieszynie XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej "Viva il Canto". Z wnętrza Kościoła Jezusowego w Cieszynie wprost do nieba płynęło oratorium Mesjasz - jeden z najbardziej znanych utworów mistrza.

Festiwal „Viva il canto” organizowany jest w Cieszynie od 1992 roku. Myśl o nim, jak mówią twórcy pojawiła się spontanicznie, będąc odpowiedzią na spragnione muzyki dusze. I tak naprawdę nie ważne co nam w tej duszy gra, bo festiwal to wachlarz różnorodnych form muzyki wokalnej. Z pewnością swoje muzyczne gusta zaspokoją zarówno miłośnicy dzieł oratoryjno-symfonicznych, spektakli operowych i operetkowych, jak również osoby rozkochane w recitalach wokalnych, koncertach galowych z orkiestrą i tych bardziej kameralnych.

O potędze przedsięwzięcia niech świadczy fakt, który mówi, że każdego roku do Cieszyna przyjeżdża blisko 600 wykonawców. Są to teatry muzyczne, chóry, orkiestry, zespoły kameralne, a także śpiewacy i dyrygenci z wielu krajów. Festiwalowa muzyka rozbrzmiewa już tradycyjnie w cieszyńskich kościołach, w Teatrze im. Adama Mickiewicza, we wnętrzach „Domu Narodowego” i Państwowej Szkoły Muzycznej. Przemawia również w murach Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, a także budzi uśpione serca w malowniczych plenerach pięknego Cieszyna.

„Najpiękniejsze chwile w życiu człowieka są tak rzadkie i tak niepowtarzalne, jak różowe perły…” – mawiała Maria Dąbrowska. I z całym zdecydowaniem taką różową perłę stanowił piątkowy koncert i stanowił będzie każdy kolejny tegorocznej edycja.

- Mamy co najmniej kilka powodów dla których spotykamy się tutaj. Nade wszystko jest to muzyka ponadczasowa… Nade wszystko jest to muzyka wykonywana przez artystów wybitnych, którzy wiedzą jak muzykę szanować… jak ją serwować, aby cudownie brzmiała w naszych uszach – mówił do zebranych Ryszard Macura, Burmistrz Miasta Cieszyna, który na ręce pomysłodawcy, twórcy i zarazem dyrektora festiwalu "Viva il Canto"- Małgorzaty Mendel wręczył piękny bukiet kwiatów.

- To Pani zawdzięczamy to piękne wydarzenie, które zachwyca nas już od 25 lat. Swoim zaangażowaniem i talentem gromadzi nas przy muzyce wokalnej… pięknej… Jesteśmy Pani niezmiernie wdzięczni – podkreślał.

Warto dodać, że wśród tylu zacnych artystów wystąpił również grający na basie Paweł Konik. Cieszyniak, który w tym roku otrzymał pierwszą nagrodę Miasta Cieszyna za twórczość artystyczną, za upowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami.

Kilka słów o mistrzu:

Nazywa się go Jowiszem muzyki. Jeden z jego biografów Romain Rolland, mawiał o nim: „pisał jak się mówi, komponował jak się oddycha”.

- Georg Friedrich Haendel – kompozytor, organista, klawesynista, dyrygent… Jedna z najwybitniejszych postaci epoki baroku. Twórca, który swoje wyjątkowe miejsce w historii muzyki zawdzięcza tyleż ogromowi swej twórczości, jak i przede wszystkim niebywałemu mistrzostwu. Muzyka Haendla wyrasta z niemieckiej tradycji, ale ten wspaniały barokowy mistrz w sposób niepowtarzalny i absolutnie doskonały, potrafił na grunt swojej muzyki przenieść motywy kultury muzycznej Niemiec, Włoch, Francji i Anglii. Prawdziwie kosmopolityczny artysta. W ogromie jego twórczości zachwycają z jednej strony dzieła instrumentalne, a z drugiej niezmierzona przestrzeń jego muzyki wokalno-instrumentalnej… - przeniosła zebranych w świat mistrza, prowadząca spotkanie Grażyna Durlow.

Piątkowy wieczór z pewnością po raz kolejny udowodnił zebranym, że Haendel był również mistrzem oratorium. - Napisał ich ponad trzydzieści, wśród nich nie znaleźlibyśmy dwóch takich samych. W każdym kolejnym oratoryjnym dziele ich autor poszukiwał nowej formy. Każdemu nadawał nowy nastrój, obdarzał inną stylistyką. Wyrażał w swoich oratoriach tendencje ówczesnej, muzycznej Europy. Pisano o nim” „W każdym oratorium wyładowuje nurtujące go w danej chwili uczucia. I uczyniwszy to odnajduje w sobie nowe namiętności, które nagromadziły się w czasie, gdy wyrzucał z siebie poprzednie”… Oratoria Haendla to muzyczne dramaty, które czerpią z tekstów biblijnych lub z mitologicznej tematyki. Te najdojrzalsze, najpiękniejsze i najdoskonalsze tworzył jako dojrzały artystą, w poczuciu własnej wartości i własnego warsztatu kompozytorskiego. Mając za sobą najwybitniejsze dzieła operowe - podkreślała prowadząca. 

Przypomnijmy - pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem festiwalu jest Małgorzata Mendel. Do roku 2005 organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva il canto” z siedzibą w Cieszynie, a wieloletnim dyrektorem artystycznym - wybitny śpiewak, Kałudi Kałudow. W latach 2004 - 2007 funkcję dyrektora programowego pełnił Paweł Orski. Obecnie festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie.

Cały program festiwalu dostępny jest tutaj : http://www.vivailcanto.pl/pl/repertuar

t
ekst: Barbara Stelmach-Kubaszczyk
foto: Renata Zięba

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter