W tym roku już po raz XVI mieszkańcy miasta i goście powitali Skarby z Cieszyńskiej Trówły. Wydarzenie, które zaskakuje różnorodnością, łącząc ze sobą między innymi tradycję Śląska Cieszyńskiego ze sztuką współczesną i rzemiosłem. Nie zapominając równocześnie o wspaniałej kuchni.

Symboliczna inauguracja imprezy odbyła się 23 września 2016 na rynku w Cieszynie. Wydarzenie było doskonałą lekcją regionalizmu, którą prowadziły dzieci z cieszyńskich szkół i przedszkoli, poprzez wspólne śpiewanie pieśni regionalnych.

Tegoroczną edycję uświetni widowisko plenerowe „Dux Poloniae Baptizatur” w reżyserii Bogdana Słupczyńskiego. Spektakl na Wzgórzu Zamkowym został przygotowany z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Jeszcze przed spektaklem udało nam się chwilkę porozmawiać.

Joanna Jędrusik – „W zeszłym roku Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program - konkurs na projekty związane z rocznicą Chrztu Polski, my jako Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka uznaliśmy, że świetnie nadajemy się do tego projektu. Także przez nasze korzenie. Zaangażowaliśmy Bogusława Słupczyńskiego, który napisał scenariusz i przygotował cały spektakl. W spektaklu zobaczymy tancerzy, którzy w nowoczesny sposób i symboliczny, za pomocą nowych choreografii pokażą nam obrazy z życia Słowian i cały moment przejścia - od czasów pogańskich, aż do chwili przejścia przez Mieszka na chrześcijaństwo.”


Na ręce organizatorów podziękowania złożył Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura oraz  Maria Cieślar Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, która życzyła widzom mile spędzonych chwil i wspomnień, które pozostaną w pamięci na długo.


Tekst i foto: Renata Zięba
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter