"Wiara i jej siostra wątpliwość – wokół myśli Tomasza Halika" - tak brzmiał tytuł prelekcji, którą wygłosił znawca czeskiego Kościoła, dominikanin O. Tomasz Dostatni. Prelekcja o myśli czeskiego teologa Tomasza Halika odbyła się 21 lutego w Katolickim Liceum im. Św. Melchiora Grodzieckiego, w ramach spotkań organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej w Cieszynie.

Temat o czeskim duchownym przedstawił Tomasz Dostatni OP - dominikanin, duszpasterz, rekolekcjonista i publicysta. Filozof i teolog, autor wielu programów telewizyjnych, który przez wiele lat mieszkał w Czechach. Dominikanin obecnie mieszkający w Lublinie zna się z księdzem Tomaszem Halikiem od 30 lat. Tomasz Halik jest czeskim księdzem, który żył i był wyświęcony w podziemiu, nielegalnie. W dniu intronizacji Jana Pawła II, w 1978 roku. Jak mówił O. Tomasz Dostatni - sam Halik często podkreślał, iż prawdopodobnie jest pierwszym księdzem pontyfikatu Jana Pawła II.

W Polsce ukazały się wszystkie książki Tomasza Halika, a także - dwie książki więcej, których nie napisał. To oznacza, że w Polsce udało się stworzyć z jego tekstów pisanych dwie książki, które nie wyszły w języku czeskim. Pierwszą jest książka pt. "Hurra, nie jestem Bogiem!", a druga, która powstała 21 lat temu nosi tytuł "Wyzwoleni, jeszcze nie wolni".

-Tomasz Halik jest księdzem, który był wyświecony w podziemiu - to znaczy, że funkcjonował aż do upadku komunizmu w Czechosłowacji. Był człowiekiem bardzo silnie związanym z podziemnym kościołem. Czyli oprócz oficjalnych struktur Kościoła katolickiego funkcjonowało w tamtych czasach podziemie, w którym mocno udzielał się ksiądz Tomasz Halik. Należał on do grupy wspólnoty katolickiej, która sama się formowała intelektualnie. Od wielu lat jest profesorem na Uniwersytecie Karola w Pradze - mówił podczas prelekcji O.Tomasz Dostatni.

Ksiądz Tomasz Halik jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. w 2014 roku otrzymał prestiżową nagrodę Templetona za "walkę w imię wolności religijnej podczas sowieckiej okupacji". W swoim myśleniu i pisaniu kiedy mówi o wątpliwościach - jest świadomy problematyczności, niedostateczności ograniczonego charakteru, postrzegania i wyrażania rzeczywistości, która nas radykalnie przekracza. Zdaniem O. Tomasza Dostatniego -  Halik rozumie, że istnieje świadomość problematyczności, że poznanie ludzkie jest niedostateczne i ma charakter warunkowo  ograniczony - To jest to wszystko, co człowieka spotyka w doświadczeniu z czymś co nas radykalnie przekracza. Wie, że ta wątpliwość i niepewność, nietrwałość i chwiejność spotyka się z czymś, co jest trwałe i nie chodzi tutaj o wątpienie czy Bóg istnieje - wyjaśniał O. Tomasz Dostatni. Dla Tomasza Halika spotkanie z Bogiem oraz definicja wiary zakłada, iż wiara jest czymś dynamicznym, a nie statecznym.

Spotkanie zorganizowali cieszyńscy sympatycy Klubu Inteligencji Katolickiej w Cieszynie, który od ponad 35 lat swojej działalności organizuje m.in. comiesięczne Msze św., spotkania i prelekcje o różnorodnej tematyce: zdrowotnej, teologicznej, sakralnej. W ciągu ponad 35-letniej działalności cieszyńskiego KIK-u, jego członkowie aż czterokrotnie organizowali w Cieszynie m.in. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Patronem klubu jest św. Melchior Grodziecki. W najbliższym czasie członkowie cieszyńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej będą spotykali się przy Parafii św. Marii Magdaleny. Nowym opiekunem duchowym zostanie ksiądz Jacek Gracz, zaś pan Bartosz Frydrychowski przejmie pałeczkę po obecnej, pełniącej od 21 lat funkcję prezesa cieszyńskiego KIK-u pani Henryce Pelucha.

- Przez te wszystkie lata działalności klubu organizujemy różne spotkania dotyczące wiary, zdrowia, Pisma Świętego. Najwięcej prelekcji udzielił nam ks. dr Andrzej Kozubski. Dziś na temat myśli Tomasza Halika opowiedział nam ojciec Tomasz Dostatni i był on jednym z pierwszych gości z poza Cieszyna, których chcemy w najbliższym w przyszłości zapraszać na nasze spotkania. Wiąże się to z nowymi tematami i bardzo się cieszymy, że to już zaczyna się dziać - mówi w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską" pani Henryka Pelucha, prezes cieszyńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.  Klub Inteligencji Katolickiej cały czas jest otwarty na nowych członków, z tego też powodu zaprasza wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w szeregi stowarzyszenia.

Tekst i foto P. Staroń











Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter