Polskie społeczeństwo starzeje się. Szacuje się, że w 2035 roku osoby w wieku powyżej 65 roku życia, stanowić będą ponad 23 procent populacji. Obecnie liczba ta wynosi niespełna 15 procent. Prawdopodobnie więc za niespełna dwadzieścia lat - emeryci stanowić będą aż 1/3 społeczeństwa. Naturalnym jest więc fakt, że zwiększy się zapotrzebowanie na usługi opiekuńczo-lecznicze i staniemy przed potrzebą zapewnienia większej ilości miejsc w Domach Opieki. Zwłaszcza, że jak przewiduje Najwyższa Izba Kontroli, prognozy wskazują wyraźny wzrost liczy osób w późnej starości, czyli po 80 roku życia. Wiele z tych osób prowadzi, bądź prowadzić będzie jednoosobowe gospodarstwa domowe.


W Cieszynie funkcjonuje kilka miejsc, która zapewniają opiekę osobom starszym i schorowanym:

Dom Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów przy pl. ks. Londzina 1 – to miejsce opierające się na wartościach chrześcijańskich. Zapoczątkowane zostało przez św. Jana Bożego. Opiekę znajdują tutaj dorośli mężczyźni, psychicznie chorzy. DPS, jako jednostka kościelna, podlegająca organizacyjnie Kurii Prowincjalnej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z siedzibą w Krakowie. Warto dodać, że placówka o której mowa, mieści się w kompleksie zabytkowych obiektów klasztornych, sięgających swą historią 1700 roku – Fundacja hrabiego Adama Borka. Od momentu powstania fundacji do II wojny światowej Zakon w tych obiektach prowadził szpital. Od 1950 roku do 1990 roku mieścił się tu Dom pod nazwą Zrzeszenie Katolików Caritas dla osób dorosłych upośledzonych umysłowo, chorych psychicznie. Od 1990 roku jest to Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratów dla psychicznie chorych mężczyzn.

Dom Pomocy Społecznej „Betania” przy ulicy Katowickiej 1 – to miejsce dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka. Swoją misję pełni od października 1991 roku. Głównym celem Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety w Cieszynie jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym. Ile działań mieści się w tym krótkim opisie? Nieskończenie wiele, ale łączy je jeden wspólny mianownik – służba bliźniemu, która realizowana jest również w ramach powołanej w 2011 roku Fundacji św. Elżbiety Węgierskiej, prowadzącej Centrum Medyczne i Ośrodek Medyczny Sióstr Elżbietanek. We wszystkich tych działaniach siostry starają się łączyć bogactwo elżbietańskiego charyzmatu wraz z wrażliwością i miłością chrześcijańską oraz nowoczesną opiekę medyczną. Z pewnością dlatego wszędzie czuć rodzinną atmosferę miejsca.
Dom Opieki "KANA" przy ulicy Katowickiej 1 - jest placówką zapewniającą całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i osobom w podeszłym wieku. Mieszkańcami Domu Opieki ''Kana'' opiekują się opiekunowie, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz terapeuta zajęciowy. Wszyscy mieszkańcy mają zapewnioną opiekę lekarską, dostęp do psychologa oraz pracownika socjalnego.

Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” przy ulicy Korfantego 1 – to placówka dla osób starszych i przewlekle chorych somatycznie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Miejsce jest domem stałego pobytu. Budynek jest przeznaczony dla 70 mieszkańców. Podstawowym zadaniem placówki jest zapewnienie całodobowej opieki podopiecznym oraz stworzenie warunków do bezpiecznego, aktywnego i godnego życia. Zadania te realizowane są przez różnego rodzaju formy terapii i rehabilitacji. Budynek jest dwukondygnacyjny, wyposażony w windę osobową łączącą wszystkie kondygnacje. Na zewnątrz budynku znajduje się ogród. 

Dom Opieki „u Boromeuszek” przy ulicy Górny Rynek 6 - jest placówką zapewniającą całodobową opiekę osobom starszym, niepełnosprawnym, samotnym oraz przewlekle chorym. Budynek w którym mieści się Dom Opieki dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz mających trudności z poruszaniem się. Do dyspozycji pensjonariuszy pozostają pomieszczenia mieszkalne, świetlica, pokój dziennego pobytu, kaplica, ogród oraz dziedziniec.

Zakład Opiekuńczo–Leczniczy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Cieszynie – przy ulicy Górny Rynek 6 – ZOL to niepubliczny zakład opieki zdrowotnej świadczący usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze dla osób obłożnie i przewlekle chorych nie wymagających hospitalizacji, wymagających jednak profesjonalnej, całodobowej opieki oraz pielęgnacji i kontynuacji leczenia. Placówka przeznaczona jest dla kobiet i mężczyzn przewlekle chorych.

Dom Spokojnej Starości w Cieszynie przy ulicy Mickiewicza 13 - udziela pomocy osobom starszym. działa na podstawie ustawy o pomocy społecznej i przepisów wykonawczych. Dom Spokojnej Starości wpisany został do rejestru domów pomocy społecznej, który jest prowadzony przez Wojewodę Śląskiego (pozycja PS/II/9014/155/09). Przeznaczony jest dla 65 mieszkańców, osób w podeszłym wieku. Nadzór nad działalnością sprawuje Burmistrz Miasta Cieszyna. Dom Spokojnej Starości oferuje następujące formy aktywizacji osób starszych: terapię zajęciową, fizjoterapię i realizuje zadania w zakresie indywidualnej pracy z mieszkańcami, ich rodzinami lub opiekunami oraz reprezentuje mieszkańców w instytucjach i urzędach. Dom świadczy usługi w zakresie potrzeb bytowych oraz usługi opiekuńcze i wspomagające na poziomie określonego przepisami standardu osobom wymagającym zapewnienia całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącym samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w środowisku.

Oczywiście to tylko kilka z wielu Domów Opieki znajdujących się w naszym rejonie. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze jednego z nich dla bliskiej nam osoby, warto wcześniej zobaczyć z bliska jego działalność. Porozmawiać z pracownikami, zadać nurtujące nas pytania, przyjrzeć się warunkom panującym wewnątrz. To z pewnością otworzy nas na podjecie odpowiedniej decyzji.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter