Święto ognia, wody, urodzaju i miłości, powszechnie znane, jako Noc Świętojańska ogarnęło miasto nad Olzą. W piątek cieszyński Rynek wypełniony był folklorem, kulturą ludową i starymi obyczajami. Dziś dawny obyczaj słowiański związany z letnim przesileniem słońca, staje się okazją do prezentowania potencjału kulturowego naszej ziemi i jednoczenia się mieszkańców z obu stron Olzy.

Wieczór śpiewu, muzyki, tańca oraz warsztatów rękodzieła otworzył występ autorski Kapeli „Wałasi” w Istebnej, tuż po nim zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Slezan” z Czeskiego Cieszyna. O starych zwyczajach i tajemniczości wyjątkowej nocy paproci mówił prof. Daniel Kadłubiec, a uzupełnieniem barwnej opowieści była inscenizacja obrzędu w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Bystrzyca” z Bystrzycy.

Uzupełnieniem magicznego wieczoru były warsztaty artystyczne dla dzieci, robienia wianków czy pokazy rękodzieła. Zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz wielu turystów cieszył się również jarmark lokalnych twórców. Wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy przez Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” wraz z czeskim partnerem w ramach Projektu Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu.

Projekt Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu obfituje w wydarzenia kulturalne promujące bogate tradycje i folklor Zaolzia i Ziemi Cieszyńskiej, scalając jednocześnie mieszkańców obu brzegów Olzy. W tegorocznych planach pojawia się kilka wydarzeń, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

„SRANDA PO NASZYMU” - wydarzenie zaplanowane na sierpień wypełnią występy zespołów ludowych oraz kapel. Weekendową imprezę wzbogacą stoiska z rękodziełem, jadłem, koncert zespołu folkowego oraz sporo zabaw dla dzieci. Nowością tutaj będzie pokaz mody folkowej oraz wybory Miss i Mistera Śląska Cieszyńskiego.

Na jesienną porę zaplanowano Transgraniczne Dni Kultury Ludowej. Wydarzenie „NA LUDOWO” będzie kolejną okazją do promocji kultury Śląska Cieszyńskiego. Przez kilka dni w sercu Ziemi Cieszyńskiej będą odbywać się wykłady, koncerty oraz wystawy poświecone tradycji naszego regionu. Wydarzenie zwieńczy wystawa rzeźby ludowej „Dłutem uchwycone”.

Kolejnym wydarzeniem, które zgromadzi nad Olzą miłośników folkloru będzie wydarzenie „Z RZEMIOSŁEM NA WESOŁO - CZYLI RZEMIOSŁO I LUDOWA KULTURA”- to międzynarodowe wydarzenie przybliży zakorzenione w naszym regionie tradycje lokalnego rzemiosła, czyli hafciarek, koronczarek, robienia biżuterii filigranowej, piekarstwa i kowalstwa. Imprezę uświetnią rozmaite warsztaty, pokazy, wykłady i koncert, a na zakończenie odbędzie się „DEPTANI KAPUSTY”, czyli tradycyjny pokaz kiszenia kapusty, któremu będzie towarzyszyć wykład i muzyka ludowa. 


Foto i tekst Krzysztof Telma

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter