Drodzy Jubilaci, Szanowni Goście

Podobnie jak Państwo, z dużą niecierpliwością oczekiwaliśmy na ten szczególny dzień. Dzień w którym zostaną Państwo odznaczeni medalem za długoletnie pożycie małżeńskie. Paradoksalnie to nie ordery czynią zaszczyt odznaczanym, ale ci, którzy, je otrzymali - przynoszą zaszczyt orderom. Właśnie dlatego ten dzień jest tak specjalny – ze względu na cechy Państwa charakteru i osobowość, z których powodu dzisiaj się spotykamy.

Szanowni Jubilaci,

Wasze życie jest inspiracją i wzorem dla nas – pokolenia waszych dzieci oraz dla par małżeńskich, które dopiero dziś stają na ślubnym kobiercu, na początku długiej i trudnej drogi. Drogi, którą pokonaliście razem, dlatego że, na każdym kroku mogliście liczyć na siebie nawzajem. I dlatego, że byliście sobie wierni, i godni tego zaufania. Jesteście dla nas źródłem naszej wiedzy, mistrzami w naszych indywidualnych dziełach życia, na naszej osobistej drodze życia.

To dzięki Wam poznaliśmy znaczenie takich słów jak miłość, prawda, piękno, rodzina, dobro, szacunek, przyjaźń, radość i szczęście, poświęcenie i przebaczenie. To wy przekazaliście nam wartości, którymi kierujemy się w naszym życiu, i które być może uda nam się przekazać kolejnemu pokoleniu.

Dzięki Wam wiemy, że nie ma drogi do szczęścia, bo to droga jest szczęściem. Na ścieżce miłości nie ma żadnych „jeśli”, nie ma warunków, kochamy bo chcemy. Prawdziwa miłość opiera się na szacunku, jest bezwarunkowa, nie ma uzasadnienia, zawsze szczera i przyjazna. Miłość jest sposobem życia, który odżywia, wspiera i ze swej natury jest wybaczający. Miłość nie jest tylko uczuciem, nie jest wzruszeniem, ani zakochaniem. Jest natomiast dojrzewaniem, troską, wzajemną odpowiedzialnością za siebie. Miłość nie jest całkowicie gotowa, ona staje się. Nie jest solidnym zakotwiczeniem w porcie szczęścia, ale podniesieniem kotwicy i kursem na pełne morze w czasie łagodnej bryzy czy burzy. Nie jest triumfalnym tak, wielkim punktem finalnym w muzyce pośród śmiechów i braw, ale mnóstwem tak, które wypełniają życie pośród mnóstwa nie, które skreśla się po drodze.

Dzięki wam wiemy, że szczęście jest tylko częścią miłości. Cierpienie również należy do miłości. To jest tajemnica miłości, jej piękno i ciężar.

Dzięki Wam wiemy, że żadne prezenty nie dają tak wiele prawdziwego szczęścia jak dar obecności, uwagi, oddechu i uśmiechu, które przecież nic nie kosztują. Nie musimy być kosmonautą, milionerem ani bohaterem. Można być szczęśliwym, wszystkiego doświadczyć w zwykłym dwupokojowym mieszkaniu.

Drodzy Jubilaci,

Rodziną czynią nas miłość i szacunek, a najważniejszą rodzinną wartością jest wzajemna akceptacja. Życie trwa tak długo jak długo trwają nasze wzruszenia, a bez nich staje się tylko kurzem. Nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach. Również dzięki Wam, dziś wiemy że tego co święte szukać należy w codzienności, w tych zwykłych chwilach spędzonych razem. Cuda zdarzają się codziennie, niektórzy w to nie wierzą, ale to prawda. Jak napisał Albert Einstein - „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.”

Właśnie takiego życia chciałbym życzyć Państwu - pełnego cudownych chwil i niezapomnianych wrażeń. Praca, którą wykonuję pozwala mi uczestniczyć w wyjątkowych chwilach życia mieszkańców naszego miasta. To duża odpowiedzialność, ale w takich radosnych chwilach to przede wszystkim - przywilej i przyjemność. 

Cieszę się że tak wspaniałe i zgodne pary żyją w naszej małej ojczyźnie, w naszym domu, w Cieszynie.

Chciałbym w imieniu wszystkich Pracowników UM i USC, którzy przygotowali dzisiejszą ceremonię i swoim, pogratulować Państwu i życzyć JESZCZE WIELU dalszych lat w szczęściu i zdrowiu, spełnienia wszelkich marzeń, realizacji zamierzeń osobistych, rodzinnych i społecznych.

Przemówienie Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Cieszynie z okazji Złotych Godów, które odbyły się w cieszyńskim Ratuszu 28 czerwca br.

Czytaj: Złote Gody

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter