Miłośnicy folkloru mają powody do zadowolenia. W sobotę ruszyło największe wydarzenie folklorystyczne w kraju i jedno z największych na świecie, które przyciąga, co roku tysiące turystów w Beskidy. 55 Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczął tradycyjnie barwny korowód, który przemaszerował ulicami Wisły. To okazja do bliskiego spotkania nie tylko z naszym rodzimym folklorem, ale także tym bardziej egzotycznym. Bo prócz zespołów z Ukrainy, Serbii, Turcji czy Macedonii, zawitają do nas artyści z Japonii, Indonezji, Indii oraz Meksyku.

W sumie na estradach Wisły, Istebnej, Żywca, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia oraz kilku mniejszych miejscowości wystąpi ponad 100 zespołów ludowych z kilkunastu państw świata dając popis wyjątkowych umiejętności tanecznych oraz wokalnych. W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się również wiele imprez towarzyszących, jak Festyn Istebniański w Istebnej, Gorolskie Święto w Jabłonowie, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne w Żywcu oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.

W wiślańskim amfiteatrze koncerty będą rozpoczynać się codziennie o godz. 18-tej, zaś w sobotę i niedzielę o godz. 17-tej.  Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny. Przez cały tydzień muzyka ludowa będzie również towarzyszyć mieszkańcom i turystom w samym sercu Wisły. Na małej estradzie na pl. Hoffa, już od godz. 11-tej zagrają kapele i zespoły z Polski i zagranicy, nie zabraknie także dodatkowych atrakcji jak warsztatów rękodzieła, tańca i śpiewu góralskiego, haftu tradycyjnego czy wikliniarstwa. Dopełnieniem wydarzenia będą wystawy malarstwa i fotografii.
Foto i tekst Krzysztof Telma

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter