"Ojcowie niepodległości" - to tytuł wystawy, która 2 sierpnia została otwarta na cieszyńskim rynku. Na wystawie można zobaczyć portrety Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego i innych wybitnych mężach stanu.

Cieszyn jest jednym z kilkudziesięciu miast w Polsce, do których zawitała IPN-owska wystawa pt. „Ojcowie niepodległości”. Wystawa "Ojcowie niepodległości” w głównej mierze przedstawia liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Plansze z sylwetkami mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na planszach można zobaczyć m.in. kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Na załączonej mapie można zobaczyć, jak w latach 1918–1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Otwarcie wystawy na cieszyńskim rynku ma związek z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Autorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Wystawę będzie można zwiedzać do 14 sierpnia.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia wystawy!

Tekst i foto: P.Staroń

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter