Studenci z Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chin, Gruzji, Indonezji, Kanady, Korei Płd., Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, a także innych państw będą do 29 sierpnia poznawać tajniki polskiej mowy i bogactwo naszej kultury.

- Codziennie przez cały miesiąc uczestnicy letniej szkoły będą uczyć się języka polskiego na porannych zajęciach lektoratowych, które nastawione są przede wszystkim na kształcenie ich umiejętności komunikacyjnych. Cztery tygodnie zanurzenia w środowisku polskojęzycznym sprawiają bowiem, że studenci – nawet ci z grup początkujących – bardzo szybko w naturalny sposób przyswajają sobie podstawową wiedzę o naszym języku. By utrwalić ten proces, obcokrajowcom zaproponowane zostaną popołudniowe wykłady, konwersatoria i seminaria z zakresu historii, literatury, sztuki, kultury, przemian społecznych i gospodarczych, sytuacji politycznej w Polsce oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wieczorem – już w mniej oficjalnej atmosferze – zorganizowane zostaną gry i zabawy językowe, spotkania poetyckie, pokazy, koncerty, biesiada śląska, spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne dziedziny wiedzy -
czytamy na stronie Uniwersytetu Śląskiego.

Inauguracja XXVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbyła się 1 sierpnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, miasta Cieszyna oraz województwa śląskiego oraz oczywiście grupa zagranicznych gości.

- Dwoma sztandarowymi imprezami towarzyszącymi letniej szkole są Sprawdzian z polskiego (15 sierpnia 2018, godz. 10.30, Centrum Konferencyjne UŚ) oraz Wieczór Narodów (15 sierpnia 2018, godz. 14.30, Rynek w Cieszynie). Cudzoziemcy uczestniczący w letniej szkole, a także goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych zmierzą się z tekstem dyktanda napisanym przez prof. Jolantę Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dra Marcina Maciołka z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ oraz dr Małgorzatę Smereczniak z SJiKP. Laureat pierwszego miejsca otrzyma atrakcyjną nagrodę – bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole w Cieszynie, zaś wszyscy uczestnicy – książki, słowniki i pomoce dydaktyczne sponsorowane przez czołowe polskie wydawnictwa - głosi strona UŚ.

Źródło: Uniwersytet Śląski

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter