Docelowo w 2019 roku Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć w całym kraju około 53 tysięcy żołnierzy. Pracę znajdą ochotnicy, którzy spełnią kryteria WOT. Zostaną oni odpowiednio wyszkoleni i mogą liczyć na zarobek. Ile dokładnie będzie wynosił zarobek służb mundurowych WOT tego jeszcze nie wiadomo.

Misją WOT ma być obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

W 2017 roku, podczas konferencji prasowej Starosta Cieszyński Janusz Król poinformował dziennikarzy o planach dotyczących WOT w Cieszynie. Główną siedzibą m być nieruchomość znajdująca się przy ul. Wojska Polskiego 5, gdzie od zawsze było Wojsko i działała Straż Graniczna. W budynku obecnie mieści się siedziba firmy "ARP Games", która m.in. wspiera młodych ludzi i oferuje wsparcie w zakresie rozwoju branży gier wideo.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić WOT w Cieszynie powstanie i niewykluczone, że jednostka WOT zostanie utworzona w innym miejscu niż dotychczas się to sugeruje. Wojska Obrony Terytorialnej powstaną w Cieszynie do końca roku 2019.

Obecnie czekamy na  oficjalne potwierdzenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla dotyczących utworzenia WOT w Cieszynie.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter