Kochają kwiaty i pracę w ogrodzie, z poświęceniem i determinacją troskliwie pielęgnują swoje rośliny, dzieląc się jednocześnie z mieszkańcami miasta swoją wiedzą i zdobytym przez lata doświadczeniem. Ich pasja i zamiłowanie do przyrody oraz ogrodu, a także chęć działania wspólnie dla dobra naszej małej Ojczyzny dała impuls do założenia nad Olzą w 1968 roku Towarzystwa Miłośników Ogrodnictwa, które właśnie teraz świętuje 50- lecie działalności. Obchodzony w tym roku zacny jubileusz był okazją do uroczystego spotkania, które odbyło się w piątek w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

- Pięćdziesiąt lat temu podczas spotkania Klubu Propozycji, zrodził się pomysł założenia organizacji ogrodniczej. Propozycja została zaakceptowana i zorganizowano spotkanie założycielskie, podczas którego siedemnaście osób podpisało akt założycielski... - mówił o początkach klubu były prezes Adam Krzywoń.

Celem ich działalności był nie tylko rozwój ogrodnictwa czy ochrona środowiska naturalnego, ale również propagowanie zdrowego stylu życia. Przez lata swojej działalności TMO było gospodarzami wielu wystaw, wykładów oraz szkoleń. Dużym zainteresowaniem cieszy się również organizowany wspólnie z miastem coroczny konkurs „Cieszyn miastem kwiatów i zieleni”.

Złoty jubileusz był okazją do podziękowań zasłużonym członkom TMO, ale również tym wszystkim, którzy wpierali przez lata działalność cieszyńskich ogrodników, m.in. sponsorów, współpracujących instytucji jak i władz samorządowych. Okolicznościowe dyplomy wręczyła obecna Prezes TMO Barbara Herok.

Słowa uznania pod adresem członków Towarzystwa wyraził także Burmistrz Miasta Ryszard Macura. - Chcę pogratulować za pięćdziesięcioletnią działalność, w której ewidentnie widać, że jesteście ludźmi niezwykle systematycznymi i zorganizowanymi, bo obcowanie z przyrodą tego uczy. Za tą cierpliwość i pokazywanie tego na zewnątrz gorąco dziękuję. Dziękuję za konkursy, w których uczestniczycie i w ten sposób pielęgnujecie tradycję pięknych ogrodów i balkonów, jak również za współpracę z innymi organizacjami... – podkreślał włodarz.

Wielu kolejnych pięknych i radosnych lat winszował również Starosta Cieszyński Janusz Król, życząc jednocześnie członkom TMO wielu kolejnych miłośników ogrodnictwa oraz osób chcących się włączyć w społeczną działalność stowarzyszenia.


Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter