Wychodząc naprzeciw problemom opieki nad chorymi w domu Szpital Ślaski w Cieszynie przygotował specjalną edycję  Pro salute. Trzy kolejne spotkania będą poświęcone pielęgnowaniu chorych w domu. Temat o tyle ważny, że każdy z nas ma lub miał w rodzinie osobę chorą, leżącą.  Przystosowanie mieszkania, codzienna pielęgnacja, właściwe odżywianie wspomagające zdrowienie, to wyzwania, którym musi sprostać rodzina. Aby problemy przestały być obce dla opiekunów, przygotowaliśmy spotkania ze specjalistami, którzy podpowiedzą i pomogą. Wrześniowy temat Pro salute będzie dotyczył przygotowania przyjaznego mieszkania/pokoju dla chorego, w październiku zapraszamy na praktyczne warsztaty pielęgnacji chorego, a w listopadzie podpowiemy, jak i czym karmić chorego leżącego w domu. 

Wszystkie spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Ślaskiego w Cieszynie, godz. rozpoczęcia 16.00, wstęp bezpłatny.

 Pro salute - Jak przygotować mieszkanie dla chorego

W naszym unormowanym i poukładanym życiu nieszczęśliwy wypadek, poważna operacja lub przewlekła choroba osoby bliskiej, może przewrócić wszystko do góry nogami. Konieczność zaopiekowania się ciężko chorą osobą budzi w nas uzasadnione obawy i niepokój. Czy potrafimy, czy damy radę? Tym problemom poświęcona będzie jesienna edycja spotkań z cyklu Pro salute, które organizuje – w sali konferencyjnej Paw. Diagnostyczno-Zabiegowego - Szpital Śląski w Cieszynie, najbliższe 25.09 (wtorek), godz. 16.00, wstęp bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Dorota Szelong-Kajstura, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neurologicznego.

- Stała opieka i codzienna pielęgnacja pochłania bardzo dużo czasu, wymaga reorganizacji dotychczasowego życia. Trudności związane z opieką nad chorą osobą można jednak w znacznym stopniu zmniejszyć, jeżeli w odpowiedni sposób przygotujemy się na przyjęcie chorego w domu. Nie tylko ułatwimy sobie pracę, ale też poprawimy komfort psychiczny chorego, zmniejszając jego zależność od innych osób – mówi D. Szelong-Kajstura, - Opieka nad chorym pociąga za sobą zmiany w codziennym życiu domowników. Zaplanowanie go przed pojawieniem się chorego w domu oszczędzi wielu niepotrzebnych napięć. Ważny jest zarówno wybór odpowiedniego pomieszczenia, jak i sposób ustawienia w nim mebli. Z reguły do wyposażenia pokoju chorego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który można wypożyczyć lub kupić – dodaje szpitalna specjalistka.

Przygotowanie miejsca dla chorego zależy w głównej mierze od stanu, w jakim osoba chora się znajduje. Inaczej należy przygotować dom dla osoby, która samodzielnie może poruszać się na wózku inwalidzkim, czy przy pomocy balkonika lub kul, a inaczej dla osoby leżącej. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim usunąć dywaniki i zbędny sprzęt, aby nie stwarzać dodatkowego utrudnienia w samodzielnym poruszaniu się. W sytuacji trwałej niepełnosprawności ruchowej, warto pomyśleć o przebudowie architektonicznej mieszkania, likwidacji barier i zastosowaniu trwałych usprawnień takich jak: poszerzenie drzwi, likwidacja progów, montaż uchwytów przy wannie i muszli klozetowej, montaż krzesełka w kabinie natryskowej. Warto wiedzieć, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub MOPS w takich przypadkach udzielają dofinansowania.

Kolejną ważną sprawą jest miejsce dla chorego. Idealną sytuacją jest możliwość umieszczenia chorego w oddzielnym pokoju. W innym wypadku łóżko chorego musi stać w miejscu, które umożliwia dostęp do chorego z dwóch stron i które w razie potrzeby (odpoczynku, wykonania czynności pielęgnacyjnych) można odgrodzić przenośnym parawanem. Choremu trzeba także zapewnić dostęp do telefonu, możliwość oglądania telewizji czy korzystanie z internetu. Nie zapominajmy też o wygodnym fotelu dla rodziny i przyjaciół, tak aby nie wykluczać osoby chorej z rodzinnych spotkań i wydarzeń. Przed przyjęciem chorego w domu należy pomyśleć również o zaopatrzeniu w sprzęt, który choremu polepszy możliwości funkcjonowania, a nam ułatwi prace związane z pielęgnacją chorego, zaopatrzenie w środki ułatwiające pielęgnację oraz przedmioty ułatwiające samodzielne spożywanie posiłków.

Wprowadzając zmiany pamiętajmy, że:
a)   odpowiednio przystosowane mieszkanie to szansa dla seniora na pozostanie dłużej osobą samodzielną (choćby częściowo),
b)   należy działać z umiarem – mieszkanie bądź dom, w którym przebywa dana osoba nie może przejść rewolucyjnych zmian, bo inaczej doprowadzimy do sytuacji, w której podopieczny przestanie czuć się w nim komfortowo, jak na „swoim”,
c)   miejsce, w którym przebywa osoba starsza bądź chora musi być nie tylko funkcjonalne, ale też przytulne i wygodne (przyjazne otoczenie wpływa pozytywnie na psychikę i nastrój chorego)
d)   przystosowując mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej można starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego.
Serdecznie zapraszamy również na następne spotkania. 23 października odbędą się bezpłatne warsztaty opieki w środowisku domowym nad osobami przewlekle chorymi, a 27 listopada spotkanie będzie poświęcone żywieniu osób z dysfunkcją ruchu.

/fot. Szpital Śląski/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter