W niedzielę Wisła dziękowała za tegoroczne plony. Właśnie tu, w sercu stolicy Beskidu Śląskiego tegoroczne wydarzenie miało szczególny wymiar i oprawę. Obchodzone wśród górskich szczytów XIX Dożynki Województwa Śląskiego miały podkreślić różnorodność Śląskiej Ziem, jak również zwrócić uwagę na trud górali w uprawę nierzadko stromego kawałka ziemi. Gospodarzami święta plonów byli gazdowie Barbara i Jan Kędziorowie z Wisły, którzy oprócz uprawy ziemi zajmują się również hodowlą owiec.

- Rolnictwo w Wiśle miało zawsze dla tutejszych mieszkańców szczególne znaczenie. Ziemia była czymś, co pozwalało przetrwać wielu pokoleniom naszym przodków - podkreślał Tomasz Bujok, Burmistrz Wisły. Mimo trudnego ukształtowania terenu, wielu mieszkańców górskiego kurortu żyje nie tylko z turystyki, ale również z rolnictwa. Gospodarza Wisły cieszy również fakt, iż coraz liczniej powraca w Beskidy tradycja hodowli owiec. Dziś częściej na tutejszych stokach można je spotkać aniżeli krowy.

Z kolei Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Stanisław Dąbrowa dziękując rolnikom, zwrócił uwagę na ich umiłowanie do ojczystej ziemi, ale również włożony trud w codzienną pracę rolnika. - W imieniu Województwa Śląskiego chciałem bardzo serdecznie podziękować rolnikom za całoroczny trud. Bo, żeby ten chleb dzisiejszy wziąć do ręki i posmakować to naprawdę trzeba dać nie tylko wiele potu, ale trzeba dać również swoją miłość. Bo, żeby uzyskać dobry efekt, bez tej miłości to się nie uda... Musimy również pamiętać, żeby ta ziemi była w rękach polskich rolników, żeby to pot polskiego rolnika zraszał tą ziemię. I Gdyby nie miłość do Śląskiej ziemi i wiara, którą każdy z rolników ma to - efektów by nie było. Bo można się napracować, można dać wiele nawozów i mieć świetne maszyny, ale jak nie będzie błogosławieństwa Bożego to nic nie będzie - zaznaczał.


Ekumeniczny charakter święta rolników podkreśliła wspólna modlitwa zwierzchnika Kościoła katolickiego i ewangelickiego. Błogosławieństwa wypieczonego z tegorocznych ziaren zbóż chleba dokonał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel oraz bp Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago.

O wielkiej roli rolnictwa w skali całego kraju,jak i odpowiedzialności państwa za ochronę i rozwój tego sektora gospodarki mówił także Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek - Musimy wspierać tych, którzy w tej dziedzinie funkcjonują, którzy dostarczają chleb, bo to jest bezcenne - podkreślał.Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter