Pobija rekordy i przełamuje bariery, od lat inspiruje wielu niepełnosprawnych, stając się dla nich życiowym kołem zamachowym. Jego sukcesy są najlepszym dowodem na to, że mimo niepełnosprawności osiągnięcie znakomitych wyników sportowych może być na wyciągnięcie ręki. Janusz Rokicki, wielokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich, tegoroczny zdobywca złotego medalu w pchnięciu kulą podczas mistrzostw Europy paralekkoatletów w Berlinie stał się inspiracją dla cieszyńskich artystek do stworzenia kolejnego portretu z cyklu „11 Nietuzinkowych Postaci Cieszyna”

W restauracji Ekotradycja, pierwszej w regionie łączącej ekologię z tradycją, przy dźwiękach „Mazurka Dabrowskiego” dokonano odsłony kolejnych dwóch obrazów zatytułowanych „W deszczu medali”. Portrety wykonane techniką akrylową przez Czesławę Gaj-Chucher oraz Annę Kańską-Górniak, prócz utytułowanego paraolimpijczyka uhonorowały kolejnego cieszyńskiego zdobywcę kilkudziesięciu medali, dziś radnego Czesława Banota. Przez wiele lat reprezentował on Cieszyn podczas Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w pływaniu, zdobywając dziesiątki medali, w tym wiele złotych. Zdaniem artystek obie postacie zasługują na wyróżnienie, połączyła je niepełnosprawność i sympatia, ale również odkryte w sobie zamiłowanie do sportu.

Janusz, obecnie zawodnik IKS Cieszyn, zanim zaczął osiągać sukcesy pokonał trudną życiową drogę, na której spotkał przed laty Czesława Banota, i to on namówił go do uprawiania sportu. Zaczynał od pływania, potem było podnoszenie ciężarów, jednak to co przyniosło mu prawdziwy przełom w karierze to pchnięcie kulą. Dziś może mówić o szczęściu w nieszczęściu i paśmie sukcesów okupionym cierpieniem i wyrzeczeniami.

- Wybrałam ich do projektu ponieważ są ze mną od trzydziestu lat. Wspólnie z Czesławem jako radnym, wspólnie pomogliśmy założyć kilkadziesiąt firm i co najmniej kilkanaście stowarzyszeń. Pomaga osobom nie tylko sprawnym inaczej, ale również wszystkim osobom, które tego potrzebują - wyjaśniała autorka jednej z prac, Anna Kańska-Górniak.

- Chcemy dziś uhonorować dwie postacie, które w makroregionie Cieszyna są postaciami znanymi, zresztą nie tylko tu, ale również w Polsce i na świecie. Dlatego chcemy ich uhonorować. Może nas dzielić polityka czy różne poglądy, ale sport to jest coś, co zawsze Polaków jednoczy - podkreślał współorganizator wydarzenia Adam Oździński

Spotkanie zatytułowane „Siła człowieka” było wyśmienitą okazją do rozmów, wspólnych zdjęć z medalistami jak i poznania bliżej ich historii. Nie zabrakło również zdobytych przez naszych sportowców medali, w tym tego najnowszego, złotego krążka wywalczonego w Berlinie w ubiegłym miesiącu.



















Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter