W czwartek w przestrzeniach Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” otwarto malarską instalację przestrzenną „Ostatnia wieczerza” autorstwa Damaris Shaded Otremby. Ekspozycja, która zagości do 19 października w murach cieszyńskiej galerii, wpisuje się w trwające po raz trzeci nad Olzą Dni Kultury Chrześcijańskiej.

„Miłość jest cierpliwa, miłość jest dobrotliwa, nie zazdrości, miłość nie jest chełpliwa, nie nadyma się, nie postępuje nieprzystojnie, nie szuka swego, nie unosi się, nie myśli nic złego, nie raduje się z niesprawiedliwości, ale raduje się z prawdy…”. To właśnie te słowa zawarte w liście do Koryntian stały się inspiracją dla artystki do stworzenia ekspozycji.

- Słowa tego hymnu zapisałam na taboretach, które symbolizują tą miłość. Wiadomo, że było 12 apostołów i jeden taboret dla Chrystusa. Ten jeden przewrócony, na którym napisałam „Wszystko znosi” symbolizuje postać Judasza, który mimo że zdradził, siedział przy tym stole. Więc to jest miłość, która naprawdę wszystko znosi - wyjaśniała autorka.

Wydarzenie, które uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizował Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przy współpracy z parafią św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafią ewangelicko-augsburską w Cieszynie, zborem „Elim” Kościoła zielonoświątkowego oraz katolicką wspólnotą i szkołą nowej ewangelizacji „Zacheusz”.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter