Jako chrześcijanie chwalimy Boga na różne sposoby. Uczestniczymy w Mszach św., modlimy się w domu - często poświęcając czas na osobisty kontakt z Bogiem. Boga można także chwalić przez... śpiewanie. Dla niektórych, ta forma modlitwy jest wręcz pasją, szlifowaniem swojego muzycznego talentu, który doskonale łączy się z głoszeniem żywego słowa. Jest to także osobista wędrówka do najgłębszych zakątków swojej wiary. Muzyka ubrana w Słowo Boże, od zawsze wzbudzała zachwyt serca i duszy, zaś dla wykonawcy sama w sobie jest doskonałym świadectwem swojej wiary. Nie od dziś wiadomo, że przez muzykę i śpiew wzmacniana jest nasza wiara, a dzięki temu jest to także doskonała forma krzewienia kultury chrześcijańskiej. Podczas Światowych Dni Młodzieży, sam papież Franciszek mówił do młodych, że więź ze Słowem Bożym wyrażona w pieśni i muzyce, jest budowaniem kultury trwałej, zaś sama piosenka religijna doskonale pomaga w kontakcie z Bogiem. 

W Cieszynie niemalże we wszystkich katolickich parafiach działają chóry i schole, których głównym celem jest m.in. uświetnianie uroczystości kościelnych i świeckich. W Parafii św. Jerzego od ponad 40 lat działa chór składający się z 25 mężczyzn, śpiewających w 4 głosach. Działa tutaj także Schola Gregoriańska, a jej członkowie sięgają do skarbu muzyki sakralnej. Spotykają się przy parafii w każdą środę,  o godzinie 19:00, w celu przygotowania oprawy liturgii celebrowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W Parafii św. Elżbiety, pod dyrekcją s. Jadwigi, działa chór oraz schola. Siostry Elżbietanki również ubogacają swoim śpiewem wiele kościelnych uroczystości. Spotkania odbywają się w każdą środę, o godzinie 18:00 dla chóru, oraz w każdą sobotę, o godzinie 8:00 dla scholi. W Parafii Serca Jezusowego w Cieszynie-Krasnej, Chór "Ave" działa już siedem lat. Członkowie są bardzo zgraną grupą, których połączyła miłość do muzyki. Jak informuje pani Bronisława Patoła, cotygodniowe próby dają im wiele radości, lecz wymagają także ciężkiej pracy. W Parafii Opatrzności Bożej działa chór parafialny, mieszany - pod dyrekcją pani Małgorzaty Borowskiej. Niedawno chór przyjął nazwę "Gaudemus". Skład chóru  liczy 16 osób. Próby odbywają się w Szkole Podstawowej nr 6, w każdy czwartek o godzinie 18:00. Jako ciekawostkę dodam, że w chórze udziela się nasz redakcyjny kolega Paweł Czerkowski, który poza pisaniem, z przyjemnością uczestniczy w próbach chóru i śpiewa podczas różnych uroczystości w parafii.

- W czasach, kiedy kwestie wiary nie były dla mnie takie istotne przeczytałem na łamach „Gościa niedzielnego”, że jak człowiek nie wie jak wrócić na łono Kościoła to musi znaleźć jedną, choćby trywialną rzecz, którą lubi w kościele. Dla mnie taką drogą powrotną był śpiew. Parę lat później dołączyłem do chóru. W chórze śpiewam od dwóch lat - mówi Paweł Czerkowski podkreślając, że śpiew ku czci Boga jest wielowiekową formą wielbienia Pana. -  Wskazuje na to wiele wersetów zarówno z Nowego jak i Starego Testamentu. Śpiew nie tylko wzbogaca Mszę świętą, ale też jest zbiorową formą modlitwy. My sobie tego nawet czasem nie uświadamiamy. Każdy wierny modli się na swój sposób. Jeden rozmawia z Bogiem swoimi słowami, drugi korzysta z gotowych, tradycyjnych modlitw. Ja ze swej strony dokładam do tego śpiew - mówi.

W Cieszynie działają chóry i schole, gdzie w ich skład wchodzą dorośli, dzieci, młodzież. Już sam fakt, że nie w sposób było by je wszystkie wymienić - gdyż zajęło by to bardzo dużo czasu, może dać nam do myślenia, że działalność w tym zakresie jest naprawdę owocna i robi wrażenie.

Warto przypomnieć choćby o Chórze "Lutnia" działającym przy Parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Chór Lutnia jest chórem mieszanym, w którym śpiewa ponad 40 osób. Jego tradycja sięga lat 30 ubiegłego wieku, skupiając w swoich szeregach trzy pokolenia muzyków, którzy poprzez śpiew oddają cześć Panu Bogu. Członkowie chóru zaznaczają, że głównym celem ich działalności jest służba liturgii poprzez oprawę muzyczną nabożeństw w całym roku kościelnym Parafii św. Marii Magdaleny, a także w kościołach filialnych oraz w świątyniach regionu. Chór Lutnia jest wartościową inicjatywą pielęgnującą chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe. Warto dodać, że w jego szeregi może trafić dosłownie każdy - niezależnie od wieku, obdarzony czystym głosem, a przede wszystkim pragnący chwalić Pana wspólnym śpiewem. Dla zainteresowanych, nic nie stoi na przeszkodzie aby przyjść na próbę. Próby chóru odbywają się w każdy wtorek od godziny 17;00 w sali Jana Pawła II (ulica Sejmowa 7). Chór Lutnia pod dyrekcją pani Marii Gruchel, 4 czerwca, 2016 roku obchodził jubileusz 85-lecia działalności. Chór, podczas koncertu w kościele św. Marii Magdaleny wykonał utwory religijne a cappela, któremu towarzyszył zespół smyczkowy.

Jednym z chórów, którego miałem okazję wysłuchać kilka razy jest Chór Liceum i Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, działający od 1993 roku. Chór prowadzi dyrygent pan Jean-Claude Hauptmann. W chórze występują gimnazjaliści, licealiście, a także absolwenci Towarzystwa Ewangelickiego, a także nauczyciele i sympatycy szkoły. Czytając historię szkolnego chóru, łatwo można zauważyć, że ma on na swoim koncie działalność nie tylko w kraju, ale także za granicą. Chór występował m.in. na Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej, Ewangelizacji Satelitarnej ProChrist, zorganizowanej przez CMiE z Dzięgielowa, Forum Inteligencji Ewangelickiej w Wiśle. Chór każdego roku bierze także udział w koncercie "Dzieci śpiewają kolędy", a na swoim koncie ma także koncerty w Niemczech, na Węgrzech, Finlandii, a także odbył tournée we Francji. W swoim repertuarze chór wykonuje m.in. muzykę gospel, pieśni ludowe oraz piosenki rozrywkowe.

Chwalenie Boga poprzez śpiew ma wiele wymiarów i choć zawsze w głównej mierze jest głosem pełnym uwielbienia dla Boga, to przy okazji upiększa i ubogaca liturgię, a wiernym pomaga otwierać serca na Boga i modlitwę. Śpiew na chwałę Bogu jest nieodłącznym elementem jednoczącym chrześcijan dlatego tak liczne chóry i schole w naszym mieście mogą być tylko powodem do radości, gdyż warto w tym momencie zacytować słowa św. Augustyna, który niegdyś powiedział: "Kto śpiewa, dwa razy się modli”.

"Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem."

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter