Upadek monarchii austro-węgierskiej jak i porażka Niemiec w czasie I wojny światowej, spowodowały ożywienie się na Śląsku Cieszyńskim polskich ugrupowań dążących do oderwania naszych ziem od upadających zaborów i przejęcia władzy.

W tym celu powstała siedemnastoosobowa Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która stała się zalążkiem polskiej władzy w mieście. O budzącej się polskości jak i znamiennych czasach dla naszego regionu, przypomina wystawa pt. „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918”, którą oficjalnie otwarto w piątek w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

- Naszym zdaniem to jest wyjątkowy czas i wyjątkowa wystawa. Zdając sobie sprawę, że możecie mieć państwo przesyt dokumentów, nie chcieliśmy się zanurzać w dokumentację. Postanowiliśmy wykorzystać to, czego mamy bardzo dużo w zbiorach Muzeum Ślaska Cieszyńskiego, czyli zbiory fotograficzne. Temat Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego jest tematem ważnym. To była wyjątkowa sytuacja, koniec wojny, padały monarchie, ale w Cieszynie pokazano, że tak różne środowiska jak środowiska Londzina, Michejdy, czy też Regera postanowiły działać razem i to jest przykład dla nas w dniu dzisiejszym - mówił w czasie wernisażu Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Wykonane w znakomitej jakości skany starych negatywów oraz fotografii archiwalnych pozwoliły stworzyć wyjątkową ekspozycję zdjęć przedstawiających sytuację jak i wybitne dla naszej społeczności postacie w skali 1:1. To główny atut wystawy, który oddaje klimat przedstawiających wydarzeń. Nie brakuje także dokumentów, choć te zostały ograniczone do minimum, jak np. czterostronnicowy dokument przedstawicieli gmin deklarujących lojalność wobec Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego czy protokół przejęcia dworca kolejowego od zarządcy. Skupia się także na kilku istotnych aspektach 1918 roku, jak historyczny więc na Rynku w Cieszynie, przewrót wojskowy czy podpisana tymczasowo ugoda czesko-polska.

Wystawę, która pozostanie w murach Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 5 stycznia 2019 roku, stworzono w ramach projektu „Cieszyn 1918. Powrót do Ziemi Obiecanej”. Została sfinansowana ze środków pozyskanych z programu wieloletniego „Niepodległa” oraz dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Cieszynie, wpisując się tym samym w miejskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Foto i tekst Krzysztof Telma













Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter