– Dzisiejsza uroczystość jest aktem humanitarnego podejścia do każdego człowieka i bardzo za to dziękuję… -
mówił, podczas uroczystego odsłonięcia Grobu Dzieci Utraconych Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.

15 października na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie odbyła się uroczystość odsłonięcia Grobu Dzieci Utraconych.  Tym sposobem zakończone zostały wieloletnie wysiłki szerokiego grona osób, by godnie pochować dzieci, które zmarły w wyniku poronienia.

W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak, inicjatorka wydarzenia Pani Joanna Czapla, profesor Jerzy Fober - autor projektu Grobu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie, oraz Bogusława i Sławomir Witalis - wykonawcy pomnika. Nie zabrakło również osób, które od lat wspierały działania, by Cieszyn stał się kolejnym miastem w Polsce, w którym dzięki wypracowaniu odpowiednich procedur – każda osoba zmarła przed narodzeniem, mogła być pożegnana z godnością.



- To zaszczyt dla nas, że mogliśmy spotkać się tutaj i dokonać uroczystego odsłonięcia pomnika i poświęcenia Grobu Dzieci Utraconych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ta chwila nadeszła – mówił, zwracając się w stronę uczestniczących w wydarzeniu Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura i dziękując za wysiłki włożone w realizację zamierzonego celu.

Słowo do zebranych powiedziała również inicjatorka Grobu Dzieci Utraconych w Cieszynie Pani Joanna Czapla. – To dla mnie bardzo ważny moment. Jako matka, która dwukrotnie doświadczyła straty dziecka, chciałam by inne kobiety miały trochę łatwiej, by… to miejsce pomagało w przeżywaniu żałoby. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że dzisiaj tutaj jesteśmy – podkreślała.

Poświęcenia grobu dokonali: ks. Tomasz Związek - proboszcz Parafii pw. Św. Elżbiety w Cieszynie i  ks. Janusz Sikora - proboszcza Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Cieszynie.

Zaproponowany projekt Grobu Dzieci Utraconych w symboliczny sposób odnosi się do podjętego tematu poprzez pustą poduszkę wykonaną z białego marmuru i „zapamiętaną” w jej układzie fałd, czyjąś obecność. – Poduszka umieszczona została na skrzyżowaniu czterech płyt z zielonego granitu tworzących kwadrat o boku 200 cm. Całość dopełnia napis „Grób Dzieci Utraconych” w formie łuku, nawiązujący do idei kołysania oraz symboliki rodzinnego kręgu. Biel wyraża niewinność a zieleń wiąże się z nadzieją – wyjaśnia autor projektu prof. Jerzy Fober.

W uroczystości udział wzięli między innymi również: Józef Szyguda – prezes ZGK; Karina Żyłka – kierownik Działu Cmentarzy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Cieszynie i Monika Cholewa z Działu Cmentarzy; Lucyna Lanc-Kasperek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.

















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter