W dniach 5-6 października Kraków był miejscem, w którym po raz kolejny odbyła się konferencja z cyklu: Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej. Była to już XVIII edycja tej konferencji – tym razem tematem przewodnim były "Perspektywy rozwoju Unii Europejskiej. Pomysł na takie wydarzenie powstał w roku 2000 – pojawiła się idea stworzenia wydarzenia poświęconego relacjom między Kościołem a Europą, między chrześcijaństwem a sferą publiczną i polityczną w Unii Europejskiej – spotkania wielu środowisk i debaty o najbardziej aktualnych problemach nurtujących naszą europejską cywilizację.

Międzynarodowe Konferencje z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", to coroczne spotkania odbywające się w Krakowie, poświęcone dyskusji nad istotnymi problemami związanymi z integracją europejską i obecnością chrześcijan w przestrzeni publicznej.

Konferencja, która przyjęła przewodnie hasło „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, od początku organizowana jest przez Komitet Organizacyjny, na czele którego stoi bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, EPP – Europejska Partia Ludowa oraz jej Frakcja w Parlamencie Europejskim, COMECE – Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (nawiasem mówiąc – kto wie, że takie gremium funkcjonuje w Europie? To biskupi, przedstawiciele 26 konferencji episkopatów krajów Unii Europejskiej. Stały sekretariat Komisji znajduje się w Brukseli. COMECE powstała 3 marca 1980 roku).

Wprowadzeniem do konferencji było wystąpienie Antonio Tajaniego, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego na temat perspektyw rozwoju Unii Europejskiej – niestety, ze względu na nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiły osobisty udział Przewodniczącego – wygłoszone w formie telekonferencji.

Panele dyskusyjne poświęcone były następującym zagadnieniom:

Euro – społeczne, polityczne i gospodarcze spoiwo UE;

Schengen – strefa stabilności i zewnętrzna granica UE;

Praworządność – gwarancja silnej UE;

Narodowość a tożsamość w Europie.

Do dyskusji w poszczególnych sesjach wprowadzali znakomici prelegenci: dr Janusz Lewandowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Współprzewodniczący Polskiej Delegacji PO-PSL w PE, były komisarz ds. Budżetu i Programowania Finansowego, Jacques Santer, były Przewodniczący Komisji Europejskiej, prof. Hanna Suchocka, Honorowa Przewodnicząca Komisji Weneckiej, była Premier RP, wieloletnia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, dr Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego, a wśród uczestników debaty byli europosłowie, biskupi, prawnicy (m.in. była Prezes Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych), eksperci w poszczególnych dziedzinach. Dodać należy, że ważnymi uczestnikami konferencji – także w charakterze panelistów – są goście spoza Unii Europejskiej – m.in. z Białorusi i Ukrainy (także duchowni kościołów prawosławnych).

W drugim dniu konferencji pojawił się Gość Specjalny Konferencji – Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W świetnym wystąpieniu przedstawił zagrożenia dla wspólnoty europejskiej, miejsce Polski w Unii Europejskiej. To, jakie jest nasze miejsce w Europie i czy Europa przetrwa to powinna być kwestia naszego zadania, a nie tylko przewidywania. Zadaniem Polaków jest aby UE przetrwała, i to raczej w formie, jaką znamy i do jakiej przystępowaliśmy - stwierdził.

Pięknym akcentem konferencji, kończącym jej pierwszy dzień, była Msza Św. odprawiona przez uczestniczących w konferencji duchownych (w tym 6 biskupów z różnych krajów UE) pod przewodnictwem JE ks. bp Jana Kopca z homilią ks. Adama Bonieckiego MIC – Redaktora Seniora „Tygodnika Powszechnego” – w znajdującym się tuż przy krakowskim Rynku kościele pw. św. Barbary



Tekst i foto: Mat. pras.

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter