W przestrzeniach Zamku Cieszyn otwarto w środę ekspozycję „Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latach Niepodległej”.

Wydarzenie, które wpisuje się w jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przybliża nam nieczęsto przedstawiany temat lokalnych przedsiębiorstw rozwijających się i umacniających lokalną gospodarkę w granicach niepodległego państwa polskiego.

- Wielkie wydarzenia historyczne postrzegane są głównie w kontekście działań polityków i wojskowych. Nieczęsto możemy skupić uwagę na przedsiębiorcach, którzy tworzyli codzienność zarówno w czasie pokoju jak i wojny. Wystawa dotyczy okresu niezwykle ważnego, ale też krótkiego. Pierwsze lata Cieszyna w niepodległej Polsce wiązały się z podziałem miasta i wielkim kryzysem. Pokazuje nie tyle trudny czas, kiedy trzeba było tworzyć organizm samodzielnego miasta w jego ograniczonych granicach, ale także pokazuje różnorodność jego przemysłu, różnorodność życia gospodarczego i społecznego, pokazuje ten Cieszyn, do którego często sięgamy pamięcią. Cieszyn mityczny, wielokulturowy i wielonarodowościowy - mówiła w czasie otwarcia Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.

Wystawa, która pozostanie w Oranżerii do 9 grudnia, powstała przy współpracy Zamku Cieszyn, Książnicy Cieszyńskiej oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego, odsłania nie tylko historię i dorobek lokalnych przedsiębiorstw, ale przywołuje również pamięć o już często zapomnianych firmach. Mimo trudnej gospodarczej drogi na mapie przemysłowej Cieszyna z lat 30 tych można dopatrzeć się kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorstw, których dorobek jest nam znany do dnia dzisiejszego. Wśród nich znajdziemy m. in. Fabrykę wafli, keksów i biszkoptów Braci Schramek, fabryki wody kolońskiej, guzików, zamków czy sztućców.

W trakcie tworzenia wystawy wykorzystano materiały pochodzące m.in. z Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Cieszynie, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie czy też „Społem” PSS „Konsum Robotniczy” w Cieszynie. Dopełnieniem ekspozycji są również pamiątki rodzinne udostępnione przez kolejne pokolenie pierwszych przedsiębiorców na Śląsku Cieszyńskim.

- Bez gospodarki, bez przedsiębiorczości nie byłoby tej niepodległości z roku 1918. I tak jest też dzisiaj. Mieliśmy okazję z Panią prezes Banku Spółdzielczego Aliną Rakowską wymienić się poglądami jak cenny wtedy i jak cenny dzisiaj jest patriotyzm lokalny. Bardzo dziękuję wszystkim instytucjom, wszystkim podmiotom gospodarczym, które na co dzień dostrzegają cieszyńską kulturę, gospodarkę Śląska Cieszyńskiego i chcą inwestować swój wysiłek, swoją pracę i swoje środki finansowe - podkreślał Burmistrz Miasta Ryszard Macura, składając na ręce organizatorów podziękowania za przygotowanie wystawy.

Wydarzeniu towarzyszyło również otwarcie w drugiej sali wystawy przygotowanej przez pracowników Archiwum Państwowego w Katowicach pt. „Rok 1918 na Śląsku Cieszyńskim i w zachodniej Galicji w zasobie archiwalnym Oddziałów w Bielsku-Białej i Cieszynie Archiwum Państwowego w Katowicach”. Ekspozycja będzie udostępniona do połowy listopada.

Foto i tekst Krzysztof Telma












Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter