8 listopada uczniowie klasy 1 Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie złożyli ślubowanie. Uroczystość miała szczególnie podniosły charakter, była bowiem  połączona z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Na ręce mianowanych kadetów słowa uznania złożył Ryszard Macura Burmistrz Cieszyna.  Podziękowania trafiły również na ręce całej społeczności szkolnej za kultywowanie tradycji i za nieustającą obecność podczas organizowanych uroczystości.

– Dziękuję za podtrzymywanie ducha patriotyzmu, za to, że nie boicie się mówić o bohaterstwie i miłości do ojczyzny. Również za to, że jesteście gotowi służyć innym. To ciągle jest niezwykle potrzebne. W imieniu mieszkańców Cieszyna pozwolę sobie powiedzieć, że jestem zbudowany tą postawą i uroczystością… – podkreślał Ryszard Macura Burmistrz Cieszyna, nawiązując również do wydarzeń z 19 października 1918 roku, czyli chwili, gdy powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. Pierwszy niezależny od zaborczych władz - organ władzy na terytorium dzisiejszej Rzeczypospolitej.

- Możecie być również z tego dumni i nieść tę historię dalej w świat. Staraliśmy się o tym przypomnieć w pięknym spektaklu „Sztandary Niepodległości” – podkreślał Burmistrz.

Słowo do zebranych wygłosił również Ludwik Kuboszek Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego.

- To uroczystość niezwykła w życiu szkoły, która z pewnością odnotowana zostanie w jej historii złotymi zgłoskami, bo niesie za sobą wyjątkową moc – szacunek do tradycji, do tego co nasze, narodowe. Szacunek dla wartości… – mówił L. Kuboszek, przypominając zebranym przy okazji uroczystości wyjątkową postać.

28 sierpnia 1946 r., o godz. 6.15 w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12, komunistyczni oprawcy zamordowali siedemnastoletnią sanitariuszkę 5 Brygady Wileńskiej AK Danutę Siedzikówną ps. „Inka”.

- „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba"  - przypomniał słowa, które napisała „Inka” przed śmiercią do swojej babci – Przewodniczący Rady Powiatu.

Wydarzenie pełne było wspomnień, podziękowań i życzeń. Nie zabrakło wśród nich również tych, które do zebranych skierował główny specjalista ds. obronnych Kuratorium Oświaty w Katowicach ppłk rez. Pan Wacław Wójcik.Patrząc na was serce rośnie. Jestem szczęśliwy, że mogę z wami dzisiaj być – mówił ppłk Wacław Wójcik, kierując na ręce dyrekcji, nauczycieli, rodziców gratulacje i podziękowania za piękne wychowanie młodego pokolenia.

 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia. 
Tekst: BSK
Fot: MJ

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter