Zapraszamy na happening  edukacyjny z okazji 14. Dnia Czystego Powietrza, 
który odbędzie się na Rynku w Cieszynie w dniu 6 grudnia w godz. 11.40 -12.00 W wydarzeniu wezmą udział uczniowie cieszyńskich szkół.

 Zadbajmy o czyste powietrze!

Już 14 lat temu Fundacja Ekologiczna ARKA ustanowiła Dzień Czystego Powietrza właśnie  na dzień 14 listopada. Akcja każdego roku się rozrasta. W zeszłym roku przy wsparciu Fundacji obchodzony był Dzień Czystego Powietrza w  132 miejscowościach. Coraz więcej osób upomina się o prawo do czystego powietrza.  Czy w tym roku pobijemy tę ilość i będzie nas jeszcze więcej?

„To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. Często słyszę, że gdzieś organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, organizatorzy nie wiedzą kto i kiedy powołał  to święto ale dla mnie nie ma to znaczenia, jestem dumny,  że akcja się przyjęła”– wyjaśnia pomysłodawca Dnia Czystego Powietrza  Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych, czy odpadów węglowych  w piecach domowych.

Mamy w kraju coraz więcej czujników powietrza,  badamy to, co trafia do naszych płuc i nie ma wątpliwości, że zarówno w miastach jak i małych miejscowościach w sezonie grzewczym sami, używając niewłaściwego opału tworzymy  śmiertelnie groźną  mieszankę pyłów i gazów.

Bezpłatne pakiety edukacyjne czekają.

Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami.

 Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać po bezpłatne materiały. Wystarczy wejść na naszą stronę: FundacjaArka.pl i  zgłosić się po nie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego:

http://ekologicznamapaaktywnosci.pl/.

Do kampanii „Dzień Czystego Powietrza” oraz „ Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w tym roku zgłosiło się już ponad 100 miejscowości.

Brudne powietrze powoduje raka

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają 

odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery z pyłami i gazami trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany.  To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Powietrze w Polsce zabija

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

Edukowanie ma sens

Dzień Czystego Powietrza to akcja, która ma edukować społeczeństwo. Z jednej strony mówi o konsekwencjach palenia odpadów w kotłowniach, z drugiej pokazuje, w jaki sposób można poprawić jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Na przestrzeni czternastu lat w ramach projektu odbyły się setki happeningów, warsztatów, przemarszów w całej Polsce. Organizowali je nie tylko członkowie Fundacji, ale też nauczyciele i uczniowie placówek, które przyłączyły się do działań.

„ Jako osoba pracująca u podstaw z całym przekonaniem to mówię - świadomość ekologiczna wśród Polaków jest zbyt niska! Mamy jeszcze dużo do zrobienia, aby miejsca w których żyjemy, oddychamy, odżywiamy się, wychowujemy dzieci i troszczymy się o starszych dawały nam komfort  i zdrowie” – dodaje Alicja Fober , edukatorka Fundacji.


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter