Koncert Noworoczny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej nad Olzą ma już swoją wieloletnią tradycję. W sobotę 5 stycznia, już po raz siedemnasty na deskach Teatru A. Mickiewicza w Cieszynie odbyło się doroczne wydarzenie, którego celem jest pozyskanie środków na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży szkół średnich powiatu cieszyńskiego oraz studentów pierwszego roku studiów dziennych stacjonarnych. 

Ta chlubna tradycja kontynuowana jest od 2002 roku, kiedy powstał Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego, a nawiązuje on swoim działaniem do starej i wspaniałej tradycji budowania i wzmacniania polskiego szkolnictwa, jaką Macierz zapoczątkowała w 1885 roku na ziemiach Księstwa Cieszyńskiego.

Po raz kolejny w świat muzyki klasycznej, publiczność wprowadziła Orkiestra Kameralna ARTIS pod batutą Jean Claude’a Hauptmanna. Tego pełnego wrażeń artystycznych wieczoru, swój kunszt wokalny zaprezentowali również soliści - Olivia Ohl-Szulik - sopran oraz Krzysztof Chalimoniuk - baryton. Wśród widzów nie zabrakło przedstawicieli samorządu miasta, powiatu i parlamentu, a otwarcia koncertu dokonała Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz. Na tak wielkim wydarzeniu muzycznym nie mogło również zabraknąć wielu sponsorów i darczyńców, którzy od lat nie szczędzą środków na rozwój funduszu stypendialnego.  

- W ciągu siedemnastu lat istnienia udało nam się zgromadzić ponad 400 tys. złotych na stypendia, które przeznaczyliśmy dla 225 stypendystów macierzowych. Dla 94 stypendystów, którzy są stypendystami „Dyplomu z Marzeń” wspólnie z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi, partycypujemy w kosztach tego stypendium w pewnej części. Ufundowaliśmy również 12 stypendiów artystycznych i wiele nagród specjalnych. To, że tak duża grupa otrzymała stypendia zawdzięczamy naszym darczyńcą, którzy starają się nas wspierać i pomagać w realizacji tego dzieła. Dzięki Państwa hojności pomagamy młodzieży realizować i budować swoje marzenia - podkreślała Prezes ZG MZC Marta Kawulok. 

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter