W Kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie cały czas trwa remont zabytkowych organów, które wymagają specjalistycznych prac konserwatorskich.

Remont rozpoczął się w 2017 roku i mimo, że prace posuwają się do przodu to wciąż jeszcze trzeba dużo zrobić, aby przywrócić zabytkowy instrument do łask. O konieczności remontu instrumentu poinformował parafian ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii, który zapewnił, że udało się uzyskać zgodę na remont od Konserwatora Wojewódzkiego, który będzie można przeprowadzić w ciągu trzech lat.

- Trwa proces zakupu części do remontu naszego instrumentu. W Niemczech zakupiliśmy kontuar organowy w doskonałym stanie z dodatkowymi głosami. Cena kontuaru wyniosła 5000 euro + koszty transportu. Rozpoczynamy również proces pozyskania środków do remontu organów. Chcemy to uczynić, aby czas, kiedy nie będą grały organy był w miarę możliwości jak najkrótszy a prace posuwały się sprawnie - mówi ks. Jacek Gracz.

W ciągu lat organy z powodzeniem służyły podczas uroczystości w kościele. Niestety, od dłuższego czasu zaczęły występować różne problemy techniczne. Organy wymagały odtłuszczenia, oraz przede wszystkim wymiany starych podzespołów. W organach zastosowano obecnie mało praktyczną trakturę pneumatyczną  (tak zwana pneumatyka rurkowa), która oferuje w miarę dobrą funkcjonalność, lecz niestety powoduje opóźnienia oraz problemy z prawidłowym strojeniem. Instrument niestety wymaga gruntownego remontu.

- Po przeprowadzonym remoncie niewątpliwie będzie lepsza możliwość wykorzystania instrumentu. Organy zyskają także kilka dodatkowych głosów, co z pewnością urozmaici utwory grane podczas Mszy św. i uroczystości - Cieszyn jest miastem kulturowo ubogaconym stąd też bardzo nam zależy aby te organy były sprawne i z powodzeniem służyły podczas nabożeństw, uroczystości, koncertów... - mówi pan Florian Sikora, organista.Po remoncie, instrument niewątpliwie odzyska swój dawny blask. Wszystko będzie przebiegać szybko i sprawnie. Samo strojenie instrumentu skróci się do minimum, co ma znaczącą rolę podczas chociażby koncertów, które odbywają się w kościele. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość wykonania utworów klasycznych. Obecnie organy mają dwie klawiatury, a po remoncie  - organista będzie miał do dyspozycji trzy, co znacznie ubarwi i ułatwi wykonywanie utworów. Jak przyznał w rozmowie pan Florian Sikora, organista, który w parafii gra na organach od 1983 roku - remont z pewnością pomoże pozbyć się wszystkich uciążliwych usterek, a dzięki nowemu kontuarowi, który będzie w pełni zmechanizowany, w przyszłości także jego konserwacja będzie o wiele łatwiejsza.Jak poinformowała Parafia św. Marii Magdaleny, niespodziewanie odszedł do Pana Pan Mieczysław Klonowski, organomistrz i zarazem dyrektor firmy, która podjęła się dzieła remontu instrumentu. Aktualnie parafia czeka na ułożenie spraw w firmie i ustalenie nowego harmonogramu prac nad organami. Najbliższy czas to moment dalszego zbierania środków na remont.

Dowolne datki na remont organów można składać w Zakrystii oraz wpłacać na konto:

76 8113 0007 2001 0175 7295 0007 z dopiskiem Organy

Tekst i foto: P. Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter