Na konferencji prasowej 7 lutego br., w Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej ordynariusz ks. bp Roman Pindel zapowiedział przygotowania do procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Jana Marszałka – wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. Jak wyjaśnił - to pierwsze starania mające wynieść na ołtarze kapłana w naszej diecezji . Proces ten zainicjowali mieszkańcy i kapłani z Łodygowic.

Uzasadniając decyzję podjęcia starań o beatyfikację kapłana hierarcha podkreślił, że jest to promocja świętości człowieka i jeżeli zakończy się pomyślnie, to będziemy się cieszyć z tego i mieć orędownika w niebie, który pomoże nam zwracać się do Boga.

W konferencji zorganizowanej przez rzecznika prasowego diecezji bielsko-żywieckiej ks. Jacka Pędziwiatra wzięli również udział: postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Stanisław Mieszczak – sercanin, ks. Józef Niedźwiecki – obecny proboszcz parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach a zarazem świadek życia i śmierci kandydata na ołtarze. W spotkaniu uczestniczył też członek łodygowickiego oddziału Akcji Katolickiej - Eugeniusz Jachym – aktor teatru Banialuka przedstawiający świadectwo wielkiej gorliwości ks. prałata Jana Marszałka, absolwentka Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej Anna Caputa-Michalik – autorka pracy magisterskiej o życiu i działalności łodygowickiego kapłana oraz licznie zebrani mieszkańcy Łodygowic.

Materiały dotyczące życia i działalności ks. prałata Jana Marszałka – „Człowieka mądrej wierności” - zebrał m.in. ks. dr Stanisław Cader – obecny kapłan parafii w Łodygowicach, w książce pod jego redakcją zatytułowaną „Wielki Człowiek małej ojczyzny”. - W jej wstępie pisze m.in:

„Ks. prałat Jan Marszałek – Wielki Człowiek naszej małej ojczyzny – łodygowickiej ziemi, któremu poświęcamy niniejszą publikację, ciągle żyje w naszej pamięci i w naszych sercach. Temu wielkiemu kapłanowi społeczność lokalna i Kościół zawdzięcza wiele. Poświęcił się on całkowicie pracy na rzecz ludzi, czuł się odpowiedzialny za powierzony mu lud. Jako ksiądz dbał o rozwój duchowy swoich parafian. Jako społecznik i gospodarz powierzonego mienia dbał o kościół – perełkę architektoniczną z XVII w – niejako spadek otrzymany od pokoleń mieszkańców Łodygowic. Jego życie i duszpasterzowanie naznaczone było cierpieniem zarówno fizycznym, jak i duchowym w niełatwych czasach komunizmu”.

W parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach gromadzone są wszelkie świadectwa i dokumenty z jego życia.  Funkcjonuje tu Izba Pamięci jemu poświęcona. Opracowano też krótki jego życiorys, który przedstawiono na konferencji. Ksiądz Prałat Jan Marszałek urodził się w 1907 roku w Krzeczowie (woj. krakowskie). Został wyświęcony na kapłana w 1932 roku. Gorliwie duszpasterzował w Poroninie, w Spytkowicach, w Skawinie, w Andrychowie, jako administrator w Bachowicach i od 1951 roku do śmierci w Łodygowicach, (z przerwą od 1953 do 1957 roku, gdy został usunięty z parafii przez ówczesne władze). Wtedy przebywał w Skrzypnem k. Nowego Targu, a potem pozwolono mu administrować parafią Biały Kościół k. Krakowa. Siłę do swojej pracy czerpał z nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa i z synowskiego przywiązania do Matki Najświętszej.

Bardzo wiele zrobił swoją systematyczną i mądrą pracą duszpasterską, ale jeszcze więcej przykładem osobistego życia. Zaowocowało to wzrostem gorliwości wiernych w wypełnianiu praktyk religijnych, pojawieniem się powołań do kapłaństwa i do życia zakonnego oraz angażowaniem się wiernych w życie Kościoła. Umiał nie tylko dostrzegać potrzebujących pomocy duchowej i materialnej, ale  także mądrze tym potrzebom zaradzać. Pozostawił wspaniały przykład zjednoczenia z Chrystusem i umiłowania kapłaństwa w latach swojej choroby. Pan Bóg powołał go do siebie 16 maja 1989 roku. Żyje jednak nadal w świadomości wspólnoty parafialnej i tych wszystkich, którzy z niej wyszli. Wierzymy, że Pan Bóg nadal działa przez niego w Kościele.

Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach zachęca  zainteresowanych do przekazywania pisemnego świadectwa lub dokumentacji z życia i działalności kapłana.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy
 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter