W dziesięciu kościołach w naszej diecezji dyżuruje tak zwany "stały konfesjonał". Stały konfesjonał możemy spotkać m.in. w kościele pw. św. Marii Magdaleny.

W stałym konfesjonale księża dyżurują w godzinach przedpołudniowych oraz po południu. Kapłani każdego dnia czekają na chętnych do spowiedzi. Księża dyżurują według przygotowanego grafiku, który obejmuje cały rok - włącznie z wakacjami i okresami przedświątecznymi. Poza możliwością spowiedzi przed Mszą św., do spowiedzi można przyjść również w tygodniu. Istnieje również możliwość wyboru odpowiedniego spowiednika, do którego chcemy przyjść się wyspowiadać ponieważ księża dyżurują według ogólnodostępnego dla wiernych grafiku, który widnieje na ścianie przy wejściu do świątyni.

W kościele pw. św. Marii Magdaleny, naprzeciw Kaplicy Miłosierdzia Bożego księża dekanatów: cieszyńskiego, goleszowskiego i po części strumieńskiego pełnią dyżur w dni powszednie w konfesjonale w godzinach od 9:00-11:00 i 15:00-17:00, w soboty od 9:00 – 11:00. Lista dyżurów stałego konfesjonału wywieszona jest na drzwiach świątyni i jest ogólnodostępna dla wiernych. Szczegóły TUTAJ.

Ze stałego konfesjonału można także skorzystać w Klasztorze Braci Mniejszych O. Franciszkanów - w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Bracia dyżurują od poniedziałku do soboty, w wyznaczonych godzinach. Plan stałego konfesjonału można zobaczyć TUTAJ.

Wielu wiernych twierdzi, że stały konfesjonał to wspaniała praktyka. O wiele łatwiej jest porozmawiać szczerze z kapłanem w trakcie określonego czasu. O tym, że stały konfesjonał niemal od samego początku spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem wiernych, informował już bp Piotr Greger podczas konferencji prasowej w Kurii w Bielsku-Białej, która odbyła się w 2014 roku. Biskup Ordynariusz Roman Pindel jako jeden z dziesięciu kościołów, w których obowiązywać miał tzw. stały konfesjonał wyznaczył m.in. kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie, ponieważ już od dłuższego czasu wierni dopytywali o taką możliwość.

Utworzenie stałego konfesjonału w tych konkretnych kościołach na terenie diecezji, w praktyce wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych. Stałe konfesjonały funkcjonują w Andrychowie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Skoczowie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu.

Wielu księży spowiedników, przyznaje w rozmowie z naszym portalem, że stały konfesjonał jest bardzo potrzebny w naszym życiu i jego praktykowanie doskonale sprawdza się nie tylko w większych miastach.

Tekst i foto: P. Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter