Co łączy stelaka z werbusem? Z pewnością napisana wspólnie książka, choć już nie koniecznie zawarte w niej poglądy na temat współczesnej tożsamości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, które na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń mogli sobie wyrobić.

W piątek w przestrzeniach Cafe Muzeum odbyło się spotkanie z autorami najnowszej publikacji poświęconej naszej Małej Ojczyźnie. „Jak stelak z werbusem. Listy o Śląsku Cieszyńskim”. Autorami blisko 130 stronicowej książki są dziennikarze związani ze Śląskiem Cieszyńskim - Andrzej Drobik oraz Jarosław jot-Drużycki. Pierwszy stelak z pochodzenia, drugi jak podkreśla z wyboru. Z kolei wstęp jak i podsumowanie książki napisała Irena French związana z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Ich ciekawe spostrzeżenia na temat „bycia stela” przelali na papier w formie listów wymienianych między sobą, dzieląc się z czytelnikami swoim osobliwym punktem widzenia. Ich przemyślenia zahaczają nie tylko o współczesne aspekty dotyczące mieszkańców obu stron Olzy, czy wynikających z tego podziałów, ale również bogatej historii analizowanej z różnych punktu widzenia.

- To jest książka o problemach czy dylematach Śląska Cieszyńskiego, chociaż po przeczytaniu miałem pewien niedosyt. Zabrakło mi prostych formuł, definicji, ale też zreflektowałem się, że nie o to tu chodziło. To są listy dwóch dojrzałych ludzi z bagażem doświadczeń, którzy korespondują i mówią o problemach, które są tu na Śląsku Cieszyńskim. To wynika z trudnej, często zawiłej, a nawet dramatycznej historii Śląska Cieszyńskiego - tytułem wstępu zaznaczył Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.


Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter