Choć uważana jest za jeden z najstarszych instrumentów na świecie, nie zalicza się do grona najpopularniejszych.

Zamiłowanie do harfy bywa kosztowne, a gra trudna i wymagająca. Doskonale o tym wiedzą uczestnicy VIII Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą, którzy przez trzy dni gościli mieście nad Olzą. Właśnie tu, w przestrzeniach Wzgórza Zamkowego można było spotkać wielu utalentowanych harfistów, których dodatkowo przyciągały nazwiska wybitnych artystów, w tym przewodniczącą tegorocznego składu jury Gabrielle Dall’Olio - profesor w Trinity Laban Conservatory of Music w Londynie.

W miniony weekend Cieszyn ponownie stał się miejscem kolejnej edycji konkursu duetów z harfą. W konkursie wzięło udział 35 duetów z Polski, Czech, Austrii, Węgier oraz Brazylii, w wieku od 8-26 lat. W ciągu dwóch pierwszych dni konkursu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Cieszynie trwały przesłuchania, których zwieńczeniem był niedzielny Koncert Laureatów w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”. W między czasie uczestnicy wydarzenia nie tylko poznawali urokliwe zakątki naszego miasta, ale również uczestniczyli w koncertach organizowanych na Wzgórzu Zamkowym.

Harfa, podobnie jak gitara czy bałałajka jest zaliczana do instrumentów strunowym szarpanym, jednak w odróżnieniu od innych gra na niej wymaga zupełnie innej techniki. Przez wieki zdominowany przez płeć piękną, coraz częściej jednak można usłyszeć utwory wykonywane przez mężczyzn.

Warto dodać, iż wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu m. in. Centrum Edukacji Artystycznej i Miasta Cieszyn, zaś honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter