Od piątku na deskach Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie ponownie gości grupa blisko 150 aktorów-amatorów z Zespołu Teatralnego działającego przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie. Przez cały tydzień wystawiany będzie najbardziej przejmujący spektakl, wyreżyserowany przez siostrę Jadwigę Wyrozumską. Misterium Męki Pańskiej - to wielkie duchowe przeżycie, które pozwoli nam lepiej uzmysłowić sobie tajemnice naszego zbawienia, a także dokładniej przygotować się do nadchodzących świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Mimo, że Misterium Męki Pańskiej wystawiane jest na scenie cieszyńskiego teatru od blisko 30 lat, spektakl co roku ogląda kilka tysięcy widzów, przyjeżdżając nad Olzę nawet z odległych stron kraju. Przygotowane z wielkim rozmachem przedstawienie zachwyca misternie dopracowaną scenografią opartą na Ewangelii, nic więc dziwnego, że właśnie to wydarzenie przyciąga do Cieszyna tak wielu wiernych.

- To jest takie wydarzenie, które stanowi bardzo cenną pomoc w przeżywaniu tajemnicy Zmartwychwstania. Są tutaj sceny, które są prawdziwe, bo powstały w oparciu o Pismo Święte. Wszyscy idziemy śladami Jezusa... Jest nie tylko Ewangelia, ale także piękne podkłady muzyczne. Melodie, które płyną tu ze sceny na pewno wprawią nas w wielkie przeżywanie - podkreślała s. Jadwiga, reżyser spektaklu.

Ks. bp. Janusz Zimniak, który przed laty często gościł w czasie przedstawienia w cieszyńskim teatrze, podkreślał. - Są to pewnego rodzaju rekolekcje, to jest naprawdę przejmujące Misterium. To trzeba oglądać sercem, bo serce lepiej widzi i lepiej rozumie. To  ewangelizacja w perspektywie nowego tysiąclecia, patrzeć sercem i wiarą. Do tych słów duchownego odniosła się s. Jadwiga, witając w przestrzeniach cieszyńskiego teatru gości.

Historia cieszyńskich misteriów sięga 1984 roku, kiedy to w salce przy Parafii wystawiono po raz pierwszy przedstawienie. Od 1990 roku artyści z Zespołu Teatralnego przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie, przenieśli się na deski teatru im. A. Mickiewicza. Większość kostiumów i rekwizytów scenicznych została przywieziona z Ziemi Świętej. Zaangażowanie całego Zespołu Teatralnego zostało wielokrotnie docenione, otrzymując szereg nagród i wyróżnień.
Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter