Niedziela Palmowa kończy okres Wielkiego Postu, przy czym rozpoczynamy nowy etap do spotkania z Chrystusem, które poprzedza Wielki Tydzień.

W Niedzielę Palmową święcimy palmy, jak i upamiętniamy przybycie na osiołku Chrystusa do Jerozolimy. W naszej katolickiej tradycji, istotą tego dnia jest przychodzenie do kościoła z palmą wielkanocną, którą przygotowujemy z gałązek wierzby, która jest symbolem zmartwychwstania. W trakcie mszy św. kapłani odprawiają obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wszystkich wiernych palem.

Wielki Tydzień to dla nas uroczysty czas, podczas którego upamiętniamy ostatnie dni Jezusa Chrystusa. W trakcie tygodnia wszyscy przygotowujemy się do największego święta jakim jest Zmartwychwstanie Pańskie. W Wielki Czwartek rozpoczniemy najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego znane jako Triduum Paschalne, które zakończymy podczas nieszporów po południu w niedzielę wielkanocną. To trzy dni, które odnoszą się do czwartku, piątku i niedzieli - to wtedy dokonała się Pascha Chrystusa. Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek - w ten dzień świętujemy pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami.

Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Jezusa. Związany jest z Liturgią Męki Pańskiej i adoracją krzyża.

Wielka Sobota - to dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie.

Jest to szczególny czas spokoju, w którym pobudzeni do refleksji, próbujemy się pojednać z Bogiem w sakramencie pokuty.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter