Uliczka Cieszyńskich Kobiet zyskała dwie nowe patronki. W sobotę na Wzgórzu Zamkowym uroczyście posadzono dwie okazała magnolie na cześć dwóch Pierwszych Dam -Danuty Wałęsy i Olgi Havlovej. Wydarzenie wpisuje się w ubiegłoroczny projekt Czeskiego Centrum oraz Fundacji im. Olgi Havlovej, która w rocznicę 85 urodzin Pierwszej Damy Czech posadziła na terenie Republiki Czeskiej, a także w kilku miastach naszego kraju Drzewa Dobrej Woli. Przypadająca w tym roku 30 rocznica obrad Okrągłego Stołu, stała się okazją do posadzenia obok drzewa Olgi Havlowej, magnolii poświęconej Danucie Wałęsie.

- W Roku Wolności chcemy w mieście położonym na pograniczu polsko-czeskim uhonorować dwie niezwykłe kobiety -dwie Pierwsze Damy: Olgę Havlovą oraz Danutę Wałęsę. Warto pamiętać, że Fundacja jej imienia postanowiła zasadzić 85 drzew, bo tyle lat miałaby Olga Havlova w 2018 roku. W tym roku możemy kontynuować tą akcję i sadzić Drzewa Dobrej Woli i myślę też dobrej pamięci, w niezwykłym miejscu, bo przypomnę, że ta uliczka upamiętnia niezwykłe, a często zapominane kobiety Śląska Cieszyńskiego. Te dwie Pierwsze Damy będą najlepszymi patronkami - mówiła Dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska.

Dwie dorodne magnolie stanęły nie byle gdzie, bo tuż obok starych kamieni pochodzących z fundamentów Zamku w Cieszynie, co ma symbolicznie podkreślić, ich mocny fundament i oparcie dla swoich mężów w czasach burzliwych przemian społeczno-gospodarczych. O posadzenie drzew poproszono przedstawicielki obu stron granicznego miasta. Magnolię poświęconą Danucie Wałęsie posadziła Gabriela Hrebacková, burmistrz Czeskiego Cieszyna, z kolei drzewko dedykowane Oldze Havlovej posadziła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

- Tak naprawdę, dziś tym wydarzeniem łączymy Uliczkę Cieszyńskich Kobiet ze Szlakiem Cieszyńskich Magnolii i w ramach corocznego spaceru będziemy mogli pokazywać również te magnolie, które będą tu zasadzone. Myślę, że w tej naszej uliczce będzie to symboliczne miejsce. Danuta Wałęsa to niezwykła postać. Przede wszystkim dlatego, że stała z tyłu i była opoką dla wielkiego człowieka. Myślę, że to, że odebrała w imieniu męża nagrodę Nobla przyznaną w 1983 roku, stanowi pewien symbol... bo to ona stała za nim w każdej chwili jego życia. W tym samym czasie po czeskiej stronie, Olga Havlowa była wsparciem dla Wacława Havla - przypomniała Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz, podkreślając jednocześnie, że właśnie tu nad Olzą magnolię będą doskonałą formą upamiętnienia zasług obu pań.

Warto dodać, że chociaż Cieszyn posiada blisko 320 ulic, to zaledwie trzy z nich przypominają o znanych i wybitnych Polkach, żadna zaś z ulic nie wspomina o kobietach „stela”, które przed laty kształtowały dzieje Śląska Cieszyńskiego. Dlatego w 2010 roku z inicjatywy Klubu Kobiet Kreatywnych otwarto na Wzgórzu Zamkowych „Uliczkę Cieszyńskich Kobiet”, którą wieczorami rozświetlają białe sześciany przypominające sylwetki kobiet wplecionych w historię regionu.


Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter