Cieszyński oddział PCK poszukuje dawcy szpiku. Każdy może dołączyć do grona niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku, lub honorowo oddać krew.

Okazja ku temu będzie w poniedziałek 13 maja, gdzie na cieszyńskim rynku stanie specjalny ambulans. Każdy potencjalny dawca będzie mógł zarejestrować się w godzinach od 10:00 do 17:00. W Cieszynie kolejna taka możliwość będzie również 10 czerwca, 8 lipca. Dawcy będą rejestrowani również w Skoczowie na rynku w dniach 23 maja i 25 lipca, oraz na rynku w Ustroniu w dniu 27 maja.

- Jeśli zebrała by się grupa osób w szkole, zakładzie pracy, parafii to chętnie pomogę zorganizować taką rejestrację np. połączoną z poborem krwi - mówi Tomasz Piwocha, w-c prezes cieszyńskiego oddziału PCK i tłumaczy na czym polega idea. - Dawstwo szpiku, krwi, narządów w Polsce i na całym cywilizowanym świecie jest anonimowe. Dlatego ważne jest aby wiedzieć, że nie zawsze oddany szpik, krew, trafi do Osoby dla której zadeklarowaliśmy chęć oddania. Jest to niemożliwe ze względów medycznych. Ale przy szpiku najważniejsze jest to aby wytrwać w postanowieniu oddania go, albo mieć odwagę wypisać się z rejestru, bo gdy znajdzie się BIORCA to najgorsze co może go spotkać to brak zgody na pobranie szpiku-jedynego ratunku dla osoby chorej. Należy pamiętać też o poinformowaniu o zmianie np. miejsca zamieszkania, nr telefonu, aby zminimalizować czas kontaktu potencjalnego dawcy z instytucją zajmującą się badaniem zgodności dawcy-biorcy.  Wszystko w Twoich rękach!.

Wystarczy wybrać miasto, do którego najłatwiej będzie dotrzeć oraz dzień, w którym planujemy donację.  Gorąco zachęcamy do przybycia!

Zachęcamy również do śledzenia strony "Gwiazdki Cieszyńskiej", gdyż o wszystkich nadchodzących akcjach cieszyńskiego oddziału PCK będziemy informować na bieżąco.

Tekst: P.Staroń
Foto: T. Piwocha
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter