Ks. Leopold Szersznik był osobą niezwykłą, której wkład w rozwój naszej małej nadolziańskiej ojczyzny był bezcenny. Jego wybitne osiągnięcia i dbałość o rozwój na wielu płaszczyznach czyni go bez wątpienia na przełomie ostatnich wieków jednym z największych Cieszyniaków, który przyczynił się do pomnożenia dorobku kultury Śląska Cieszyńskiego. Dlatego przyznawane od 2002 roku najwyższe wyróżnienie samorządu powiatowego w dziedzinie kultury nosi nazwę od 2008 roku ks. Leopolda Szersznika. Co roku władze Powiatu Cieszyńskiego przyznają nagrodę wybitnym postaciom w kategorii twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

We wtorek (25 października) w Sali Rzymskiej Muzeum Cieszyńskiego, Starosta Cieszyński Janusz Król wręczył tegorocznym laureatom statuetki zaprojektowane i wykonane przez lokalną rzeźbiarkę Urszulę Górnicką-Hermę.

W kategorii twórczości artystycznej, postać ks. Leopolda Szersznika trafiła na ręce Jerzego Kronholda, cieszyńskiego poety, autora wielu cenionych tomików poetyckich. W kategorii upowszechniania kultury, laureatką nagrody została Ewa Jaślar-Walicka, muzyk i wirtuoz harfy. Jej talent został doceniony na wielu scenach całego świata, wystąpiła także dla papieża Jana Pawła II w Watykanie oraz w Białym Domu w Waszyngtonie. Nagrodę w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego przyznano Chacie Kawuloka, którą odebrał kustosz muzeum Janusz Macoszek. Laureatom gratulował Starosta Cieszyński Janusz Król oraz Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek.

Oprawą artystyczną wieczoru był równie wyjątkowy koncert Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie pod batutą Izabelli Zieleckiej-Panek.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter