W dniach od 9 do 11 czerwca miałem okazję zwiedzić Wrocław, a w szczególności najstarszą, zabytkową okolicę - Ostrów Tumski. To właśnie w tej dzielnicy Wrocławia znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela,  rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny, a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany właśnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim przy Placu Katedralnym.

Co ciekawe, na miejscu obecnej katedry, która pochodzi z okresu gotyki z XIII-XIV wieku wcześniej znajdowały się trzy inne kościoły. Obecny kształt katedry to efekt barokowych uzupełnień po zniszczeniach wojennych m.in. przez II wojnę światową. Katedra we Wrocławiu uchodzi za pierwszą gotychą świątynię na ziemiach polskich. Uważana za najcenniejszy zabytek miasta, a jej powstanie wiąże się m.in. z jubileuszem roku tysięcznego i założeniem biskupstwa we Wrocławiu. Jej patronem jest święty Jan Chrzciciel. Jak podają różne źródła katedra była rozbudowywana przez kilka wieków.

Jej rozmiary robią wrażenie. Wieże główne mają wysokość 91 m i są najwyższymi wieżami w mieście. Nawa główna wraz z prezbiterium ma 68 m długości, 8 m szerokości i 22,7 m wysokości. W Katedrze znajduje się 20 kaplic. Znajdują się tu także nagrobki biskupów: Przecława i Rotha.  W kaplicach barokowych dzieła najwybitniejszych artystów rzymskich m.in. popiersie kardynała Fryderyka heskiego, czy praskich i wiedeńskich J. B. Fischer von Erlach, F. M. Brokof.

W katedrze odprawiane są Msze św., w dni powszednie oraz w niedziele i święta. W okresie letnim, w dni powszednie, w godz. od 10 do 16 można skorzystać z windy jadącej na taras widokowy na wieży. I z takiej okazji skorzystałem podczas zwiedzania tego pięknego i urokliwego miejsca. Widok z wieży na miasto zapiera dech w piersiach. Przy dobrej przejrzystości powietrza, z samej góry można zobaczyć jak pięknym miastem jest Wrocław, a także dojrzeć pobliskie okolice miasta.

Jeśli ktoś planuje wycieczkę do Wrocławia to koniecznie musi zwiedzić to miejsce! Katedra oraz zabytkowa część miasta to zdecydowanie numer jeden na mapie Wrocławia.

Tekst i foto: P. StarońPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter