Ich służba jest często niebezpieczna, wymaga wielu poświeceń i nie raz muszą przekładać interes społeczny nad własnym. Ale dzięki ofiarności i ciężkiej pracy cieszą się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym. W sobotę strażacy z OSP Cieszyn-Krasna świętowali 95 lat działalności swojej jednostki. 

To kawał pięknej historii, naznaczonej walką z pożarami i wieloma innymi zagrożeniami. Mimo, iż jednostka nie jest włączona do struktur krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ochotnicy brali udział w wielu akcjach, w historie których wpisuje się już kolejne pokolenie strażaków. 

Sobotnią uroczystość rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie - Krasnej, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Gardyna, proboszcz parafii oraz ks. Marcin Brzóska proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie. W zacnym jubileuszu wzięli udział m. in. przedstawiciele władz miasta, strażacy z OSP oraz PSP.

- Jednostkę powołano do życia 24 maja 1924 roku. Na początku funkcjonowaliśmy jako jednostka OSP-Krasna, później przejęło nas miasto i obecnie działamy jako OSP Cieszyn-Krasna. Zaczynaliśmy od podstaw, przez lata szukaliśmy możliwości rozwoju, zakupu sprzętu, mundurów i tak powoli, organizując dla lokalnej społeczności różne wydarzenia doczekaliśmy się tego, co mamy - wyjaśnia Krzysztof Wantulok, prezes OSP Cieszyn-Krasna. 

Obecnie jednostka liczy blisko 50 ochotników i dysponuje jednym średnim wozem bojowym. Lata działalności zaowocowały rozwojem jednostki. W 1999 roku ochotnikom udało się otworzyć nową remizę strażacką, która stała się miejscem spotkań dla lokalnej społeczności.

- Sukcesy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krasnej w turniejach wiedzy pożarniczej stały się inspiracją do powołania w naszej jednostce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Pierwsza MDP w naszej jednostce powstała w 2008 roku. Liczyła wówczas 13 członków - przypomina prezes.

Wydarzenie było także okazją do wręczenia odznaczeń. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczona została druhna Renata Franek. Srebrnymi medalami za zasługi dla pożarnictwa  zostali odznaczeni druhowie: Tomasz Barabosz, Tomasz Kostka, Grzegorz  Nalepka oraz Jacek Trombik. Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druh Grzegorz Barabosz oraz druhna Grażyna Trombik. Odznaką  „Strażak Wzorowy” został odznaczony druh Konrad Dziadek, a także druh Krzysztof Kantor.

Ponadto, odznaką za wysługę lat uhonorowani zostali druhowie: Stanisław Białecki, Franciszek Kantor, Stanisław Franek, Konrad Dziadek oraz Krzysztof Kantor. Wśród wyróżnionych znaleźli się również przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Brązową odznaką MDP odznaczeni zostali: druhna Agnieszka Sęk, Letycja Kwiryńska, Emilia Szczyrba, Emilia Burzawa oraz druh Adrian Małka i Kacper Sejnowski.

 Foto i tekst Krzysztof TelmaPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter