Z okazji 350-lecia obecności Matki Bożej Kazimierzowskiej w świątyni w Rajczy, w dniu 30 czerwca br. obyła się uroczysta Msza święta. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a przy ołtarzu modlili się wraz z nim ks. biskup Jan Zając, ks.biskup Tadeusz Rakoczy oraz liczni kapłani z dekanatu milowickiego.
 
Wygłoszonej homilii ks. kardynał Stanisław Dziwisz nawiązał do niedzielnych czytań: Ewangelii ( Łk 9, 51 - 62), a zwłaszcza do drugiego czytania (Ga 5, 1. 13 - 18) cytując: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli! Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie. Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: «Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego». A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli". W dalszej części homilii ks. kardynał Stanisław Dziwisz nawiązał do pobytów ks. arcybiskupa oraz późniejszego kardynała Karola Wojtyły w tej świątyni i tak wspominał: "Wielokrotnie odwiedzał parafie Żywiecczyzny. Znał doskonale te wszystkie wasze góry. Miałem przywilej i szczęście towarzyszyć mu w tych duszpasterskich odwiedzinach” – i przypomniał, że Karol Wojtyła w 1966 roku sprawował w Rajczy liturgię z okazji 1000-lecia Chrztu Polski, a 3 lata później, już jako kardynał, przewodniczył uroczystościom 300. rocznicy przyjęcia przez tutejszych górali obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej.Jak wspominał ks. kardynał Stanisław  Jan Paweł II okazał się wielkim darem dla Kościoła i świata.  „Dysponował jednak siłą prawdy o Bogu i człowieku, stworzonym na obraz Boży i powołanym do życia w Bogu. Ojciec Święty dysponował potęgą modlitwy i wiary, że Bóg nie opuści swego ludu". Na zakończenie homilii ks. kardynał Stanisław zachęcił do refleksji nad dziedzictwem duchowym, jaki zostawił po sobie Karol Wojtyła. „Co chciałby nam dziś powiedzieć Jan Paweł II?” – pytał.  „Nie ulega wątpliwości, że święty papież zachęciłby nas, byśmy w centrum naszego życia postawili Boga. To jest najważniejsze, nieprzemijające zadanie” – powtórzył, zauważając, że w dzisiejszym świecie coraz więcej osób ulega pokusie „urządzenia sobie życia bez Boga, tak jakby On nie miał nic do powiedzenia, tak jakby człowiek mógł się zbawić na własną rękę".  Święty Jan Paweł II zachęcałby też nas współczesnych do zawierzenia najtrudniejszych chwil Matce Bożej. Przypomniał, jak ważnym aspektem nauczania papieskiego były sprawy rodziny i pomoc najsłabszym i ubogim.
Matko Boża Kazimierzowska Królowo Beskidów, módl się za nami - powiedział na zakończenie ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
 
Liturgię swoim śpiewem  uświetnił chór parafialny „Laurentius”, a także zespoły: „Ziemia Rajczańska”, „Rajcusie”, „Sarna” oraz Orkiestra Dęta z Soli.  Na uroczystej Eucharystii oprócz licznie zgromadzonych parafian i pielgrzymów z różnych stron  Żywiecczyzny, obecni byli posłowie, przedstawiciele sejmiku wojewódzkiego, władze samorządowe powiatu, gmin z Żywiecczyzny, jak i również z Czech i Słowacji. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy  przeszli z kościoła na teren amfiteatru przy Centrum Kultury, gdzie rozpoczął się piknik królewski z degustacją potraw i występami zespołów.  Dwa lata temu ordynariusz bielsko-żywiecki ks. biskup Roman Pindel nałożył koronę na przebywający w sanktuarium w Rajczy wizerunek, zwany Madonną z warkoczem lub Królową Beskidów – uważany za najpiękniejszą XVII-wieczną kopię obrazu Czarnej Madonny.  Obraz Madonny w Rajczy powstał w drugiej połowie wieku XVII, w działającej na Jasnej Górze malarni, w której tworzono kopie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jego twórcą jest paulin o. Jan Felicjan Ratyński. 
 
Czwartego lipca 1669 r. do monarchy przebywającego w żywieckim zamku przyszli rajczańscy górale, prosząc o zezwolenie na wybudowanie w królewskich włościach świątyni. Król zgadzając się, ofiarował dla przyszłej świątyni obraz Matki Bożej, do którego, jak napisał kronikarz, „miał osobliwe nabożeństwo”.
Natomiast 2 lutego 1997 r. ks.biskup Tadeusz Rakoczy nadał rajczańskiej świątyni tytuł sanktuarium.

Tekst i foto: Marian Szpak






















 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter