Już po raz 28 na Jasna Górę pielgrzymowała Rodzina Radia Maryja. To modlitewne spotkanie, co roku, gromadzi słuchaczy katolickiej rozgłośni z kraju i zagranicy. Jej hasłem  były słowa, wypowiedziane 40 lat temu przez św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”.

Nawiązując do tych proroczych słów odbywające się 13 i 14 lipca br modlitewne spotkanie Rodziny Radia Maryja, u tronu Jasnogórskiej Pani, dobitnie zaakcentowało konieczność stania na straży obecności Boga w naszym życiu, w rodzinach i w sferze publicznej. A przemawiający pasterze apelowali o to, aby  wszędzie i stale odnawiane było oblicze polskiej ziemi, dokonywane mocą Ducha Świętego. Tadeusz Rydzyk – założyciel i dyrektor Radia Maryja, stwierdził - tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja jest przeproszeniem „za wszystkie zniewagi, bluźnierstwa i świętokradztwa przeciw Panu Bogu i naszej Królowej, jakich w naszej Ojczyźnie nie było nawet w czasach ateizmu komunistycznego”.

W pierwszym dniu pielgrzymki, wieczornej koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilie wygłosił bp Edward Frankowski. Odniósł się w niej do aktów profanacji, które w ostatnich miesiącach miały miejsce w Polsce. Podkreślił, że nie można w tej kwestii być obojętnym. „Nadszedł czas walki! Już dłużej cofać się nie możemy i nie będziemy! Musimy się bronić w sposób zorganizowany. Przede wszystkim na gruncie prawnym będziemy reagowali na każdy przejaw agresji, każde świętokradztwo publiczne, każde naigrywanie się z naszych uczuć religijnych” – zaznaczył biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej. Podkreślił również, że „Wpisanie tęczy LGBT w aureolę świętości Matki Bożej Częstochowskiej jest obrzydliwością, zbezczeszczeniem tego wizerunku”.

W kolejnym dniu do uczestników pielgrzymki zwracał się również o. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia, który akcentował, że idzie ku nam rewolucja przeciwko Panu Bogu i katolickiej Polsce. „Ta rewolucja dotarła do Polski w sposób zmasowany. To nie jest żart, ale bardzo poważna sytuacja. Damy radę, jeżeli każdy z nas się weźmie do tego, aby jeszcze bardziej kochać Pana Jezusa i Matkę Najświętszą, by tę miłość, to co jest w naszych sercach, przekazać dzieciom i młodzieży. Wiek młodzieńczy jest trudny. Ale właśnie wtedy tę miłość trzeba przekazać” – wskazał redemptorysta apelując o obronę dzieci i młodzieży przed deprawacją.

Centralnym momentem pielgrzymki w drugim dniu 14 lipca była uroczysta, koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec. W homilii kapłan zwrócił uwagę, że obecnie znajdujemy się w rzeczywistości potopu ideologicznego, który zalewa Polskę od Zachodu. Jako przykład wskazał niedawny prowokacyjny Marsz Równości w Częstochowie podczas pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Wyjaśnił równocześnie, że od wielu lat Europa odcina się od korzeni chrześcijańskich. A na jej miejsce instalowana jest ideologia lewicowo – liberalna utrwalana dyktaturą poprawności politycznej, o czym przekonał się m.in. zwolniony z pracy pracownik IKEI za sprzeciw wobec zachowań środowiska LGBT.

W obliczu wzmagających się zagrożeń hierarcha wskazał jak m.in. powinniśmy  postępować:

– nie ustawać w modlitwie, szczególnie różańcowej i pokucie, aby dawać kierować się Duchowi Św,

- dbać, aby Pan Bóg był w naszej wierze i miłości na pierwszym miejscu w życiu osobistym, rodzinnym i publicznym,

- popierać media krzewiące prawdę, które wolne są od nacisków ideologicznych takie np. jak Radio Maryja, TV Trwam, Nasz Dziennik czy Niedziela.

- strzec się przed reformowaniem Kościoła proponowanym przez różnego rodzaju środowiska, przed czym ostrzega papież senior Benedykt XVI nazywając te idee propozycjami diabła,

- nie obawiać się krytycznie oceniać złe czyny lub słowa, bo to nie jest potępianie osób tylko odrzuceniem poglądów czy ocen niezgodnych z nauką Kościoła,

- nie należy milczeć wobec powstającego zła, bierność prowadzi tylko do jego rozprzestrzeniania i rozzuchwalania,

i na końcu ks. bp Ignacy Dec zaakcentował:                                                                                                

- dziś na Jasnej Górze, przed tronem Maryi, naszej Matki i Królowej, mówimy „nie” szkodliwej dla rodziny i narodu ideologii gender; mówimy „nie” dla liberalizmu moralnego, zawartego w programach środowisk LGBT; mówimy „stop” dla seksualizacji dzieci; mówimy „nie” dla związków partnerskich, mówimy „nie” dla marszów równości, w których ma miejsce ubliżanie, ośmieszanie i opluwanie wartości chrześcijańskich i narodowych, które wykorzystuje się do propagowania haseł antykatolickich.

Po komunii św. zgromadzeni na Eucharystii odmówili akt przebłagania i wynagrodzenia Maryi za bluźnierstwa, profanacje i wszystkie obelgi przeciwko Jej świętemu imieniu. Na tej wspólnej modlitwie zgromadzili się członkowie rządu RP na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim z małżonką, parlamentarzyści Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą śląskim, przedstawiciele równych organizacji kościelnych i społecznych, kapłani, osoby życia konsekrowanego, ojcowie redemptoryści, siostry zakonne i świeccy pracownicy, którzy posługują w Radio Maryja i TV Trwam. Obecni m.in. byli : generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk wraz z posługującymi w Radiu Maryja o.o. Redemptorystami.

Zebrani wysłuchali także słów papieża Franciszka, które skierował do wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Ojciec Święty pozdrowił zebranych, wszystkich pielgrzymujących Polaków. Do zebranych przesłał list  Andrzej Duda – prezydent RP , który odczytał minister Paweł Mucha. „Rodzina Radia Maryja jest prawdziwą obywatelską wspólnotą, której spoiwem jest przywiązanie do wartości chrześcijańskich i umiłowanie Ojczyzny. Są to dwa filary, na których od początków naszej państwowości opiera się nasza narodowa wspólnota” (…)  „Za ten mocny i wyrazisty głos w obronie wartości budujących naszą tożsamość i w obronie godności każdego człowieka chcę dziś raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować” – napisał m.in. prezydent Andrzej Duda.

Na zakończenie Eucharystii do zebranych zwrócił się też premier RP Mateusz Morawiecki. „Jasna Góra to jest miejsce niezwykłe, miejsce żywej wiary i żywego patriotyzmu, miejsce, gdzie przez wieki obrona polskości zrosła się z obroną chrześcijaństwa, obroną naszej kultury, naszej tradycji. I ta obrona nas ukształtowała. Owoców tej walki nie wolno nam dzisiaj porzucić. W dziejach Polski są momenty uprzywilejowane, i są miejsca uprzywilejowane. Jasna Góra jest takim miejscem” (…) – mówił m.in. Mateusz Morawiecki 

Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Orkiestra Koncertowa "VICTORIA" z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie pod dyr. Juliana Kwiatkowskiego.  W czasie uroczystości miało również miejsce poświecenie nowego wozu transmisyjnego TV TRWAM, którego dokonał bp Ignacy Dec wraz z pozostałymi księżmi biskupami biorącymi udział w Eucharystii. Pielgrzymkę zakończyła modlitwa do Bożego Miłosierdzia jaką poprowadzili wraz z redemptorystami jej uczestnicy. Modlili się o dalszy rozwój Radia Maryja i dzieł, które przy nim wyrosły, między innymi Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Wśród uczestników spotkania byli  pielgrzymi z parafii Chrystusa Króla  z Bielska -Białej, w której Biuro Radia Maryja  obchodzi 25 lecie powstania - przypomniała jego przewodnicząca  Zofia Skrzypek, a na pielgrzymkę na Jasną Górę zorganizowaliśmy autobus z 52 osobami z naszej  i okolicznych parafii. Natomiast  Małgorzata Moskot - pracownica Biura RM, dodała - „Bardzo kocham te  spotkania słuchaczy Radia Maryja z MB Jasnogórską. W naszej parafii jest ich stałe grono i każdego roku tu się wybieramy. Homilię wysłuchaliśmy uważnie i mogę powiedzieć, że bp Ignacy Dec powiedział prawdę. Musimy przeciwstawić się zagrożeniom”.

Do MB Częstochowskiej przyjechali też  pielgrzymi z Bielska-Białej Obszary z parafii pw. MB Fatimskiej   – „Jesteśmy z Koła RM przy naszej parafii” - mówi Aleksandra Bochenek - organizatorka pielgrzymki. „Przyjechaliśmy z modlitwami i ważnymi dla nas intencjami do MB Jasnogórskiej, aby dodała nam wiele sił i mocy do opieki nad naszymi starszymi już osobami, szczególnie słuchaczami RM. Powierzamy opiece MB nasze rodziny,  wszystkich znajomych , bo Jej ufamy i wierzymy, że nas wspiera, a na Jej opiekę możemy liczyć. Wyjeżdżamy silniejsi i podbudowani słowami księży biskupów, a także naszego premiera. Uważamy za ważne stwierdzenie, aby nie tylko wysłuchać, ale też podejmować działania, aby zło się nie szerzyło, nie rozzuchwalało się.  Wyjeżdżamy stąd szczęśliwsi, radośni, mądrzejsi, wzmocnieni nową dawką energii”.                                            Pielgrzymowali do MB Jasnogórskiej  również słuchacze Radia Maryja i Telewizji Trwam  z Pisarzowic i Kęt. Łącznie ok. 60 osób. A wśród nich pani Lucyna Morawska z Pisarzowic  - „to bardzo ważna i potrzebna pielgrzymka. Modlimy się razem o potrzebne łaski do dalszej działalności i o wzmocnienie wiary” - stwierdziła.                                                                                                                                                       

Spotkaliśmy tu też parafian z Komorowic z parafii pw. św. Jana Chrzciciela, pragnących  podziękować MB Jasnogórskiej za opiekę, modlić się za Ojczyznę i dobre wybory. Na przestrzeni lat Radio Maryja i jego założyciel o. Tadeusz Rydzyk CSsR byli nieustannie atakowani. Mimo to Dobra Nowina dalej dociera do naszych domów, duchowo wzmacniając Polaków w kraju, a także za granicą. Bóg im zapłać za tę posługę!

Więcej zdjęć z drugiego dnia pielgrzymki RRM na Jasną Górę można oglądać tutaj

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy






















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter