Średniowieczni rzemieślnicy, wojowie i muzykanci zjechali do Cieszyna. O tym jak wyglądało przed wiekami życie Słowian, mieli okazję przekonać się Ci, którzy w ostatni weekend odwiedzili Wzgórze Zamkowe nad Olzą. Przez trzy dni to miejsce noszące najstarsze ślady osadnictwa w Cieszynie zmieniło się w prawdziwą osadę słowiańską sprzed tysiąca lat.„I Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego”, zorganizowany przez Drużynę Rekonstrukcji Historycznej „Wielkomorawski Leszy” z Cieszyna przyciągnął tu, oprócz grup rekonstrukcyjnych wielu mieszkańców miasta oraz turystów chcących bliżej poznać kulturę wczesnośredniowiecznych ludów.

Prócz zwiedzenia namiotowej wioski słowiańskiej i przyjrzeniu się z bliska jak wyglądało życie bez prądu czy bieżącej wody, można było bliżej poznać tajniki zielarstwa, garncarstwa oraz tkactwa podczas przygotowanych tu warsztatów. Przymierzenie stroju woja czy możliwość sprawdzenia się w różnych średniowiecznych konkursach to tylko niektóre z przygotowanych tu atrakcji.

Popularnością cieszył się pokaz musztry oraz widowiskowy turniej wojów. Nie zabrakło również odpowiedniej muzyki, podczas wydarzenia wystąpił zespół Wolfarian, Velesar oraz Dziwoludy. Niedzielny program zamknie wykład historyczny o Słowianach na Śląsku Cieszyńskim.
Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter