Wakacyjne miesiące, to czas wzmożonych podróży za odpoczynkiem, relaksem, za słońcem i wodą. To także czas zwiększonej ilości wypadków komunikacyjnych, podczas których ranni wymagają podania krwi. Ale tej krwi potrzebują też inni. Mimo kosmicznego postępu w medycynie krwi wciąż nie da się niczym zastąpić. Bez niej najcięższe operacje nie byłyby możliwe. Oddanie krwi zajmuje tylko chwilę, a jednak większość z nas nie zdobyła się na to ani razu.

Z okazji 100-lecia PCK Zarząd Rejonowy w Cieszynie przygotował wystawę" Dawniej i dziś honorowego dawstwa krwi", która prezentowana jest w holu głównym Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Dlaczego Twoja krew jest bardzo potrzebna? Niekiedy tylko Ona potrafi uratować ludzkie życie.

Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi - taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, które znajduje się w Paw. Diagnostyczno-Zabiegowym, obok Zakładu Diagnostyki Obrazowej, kontakt: 33/ 851 43 63 lub 3/ 854 92 00 wew. 745. Co drugi poniedziałek miesiąca, na cieszyński rynek przyjeżdża specjalny ambulans, w którym także można oddać krew.

Jeśli podjąłeś decyzję o oddaniu krwi, pomożemy Ci przygotować się do tego wydarzenia.  Pamiętaj: zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim niskotłuszczowym posiłku. Uwaga: jednorazowe oddanie 450 ml krwi nazywamy donacją

Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości.

Czy możesz zostać krwiodawcą?
TAK - jeżeli ukończyłeś 18 r. życia, a nie przekroczyłeś 65 r. życia.
TAK - jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy.
TAK - jeżeli czujesz się zdrowy.
TAK - jeżeli taka jest twoja decyzja.
Zgłoś się do RCKiK lub do jego Oddziału Terenowego
Z jednym z dokumentów tożsamości ( dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) po lekkim posiłku. W rejestracji otrzymasz kwestionariusz, który należy wypełnić.

Kiedy nie możesz zostać dawcą krwi?
NIE - jeżeli chorowałeś na wirusowe zapalenie wątroby tzw. żółtaczkę
NIE - jeżeli chorujesz na AIDS
NIE - jeżeli jesteś nosicielem wirusa HIV
NIE - jeżeli jesteś zakażony kiłą
NIE - jeżeli należysz do grupy ryzyka:
osoby mające kontakty seksualne z wieloma partnerami, osoby które mają kontakty seksualne: z partnerami / partnerkami, których znają od niedawna, osoby przyjmujące narkotyki
jeżeli dotyczą Cię choroby: serca i naczyń krwionośnych / nowotworowe i krwi
NIE - jeżeli chorujesz na: łuszczycę / cukrzycę /gruźlicę
UWAGA - Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi.

tekst i foto: Szpital Śląski w Cieszynie

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter