56. Tydzień Kultury Beskidzkiej przyciągał przez kolejnych dziewięć dni tysiące miłośników folkloru nie tylko do stolicy Beskidów, ale również Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego oraz Oświęcimia.

Na wiślańskiej scenie wystąpiło ponad pięćdziesiąt zespołów folklorystycznych dostarczając widzom sporą dawkę kultury ludowej z różnych zakątków Świata. W ramach TKB odbyły się także wydarzenia towarzyszące w Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie.

W czasie międzynarodowego święta folkloru odbyły się również jubileuszowe, bo 30 Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które zdominowały drugą część Tygodnia w Wiśle. Sobotni koncert finałowy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, który odbył się na deskach Amfiteatru im. Stanisława Hadyny zobaczyły tysiące widzów. Dla zespołów to ważna chwila, w czasie której zostały ogłoszone wyniki i przyznana nagroda Grand Prix. W krótkich prezentacjach wystąpiły wszystkie grupy uczestniczące w konkursie. 

Publiczność oklaskiwała popisy kunsztu zespołów m. in. Albanii, Rumuni, Gruzji, Czech, Słowacji, Kanady, Macedonii, Serbii, Ukrainy, Węgier oraz Chile. Nie zabrakło także przedstawicieli rodzimego folkloru, w grupie konkursowej wystąpił zespół z Andrychowa, Mielca, a także Mystkowa. Nagrodę główna, Grand Prix Jury przyznało zespołowi Nádasdy z Budapesztu.

Wręczono także cztery nagrody regulaminowe. Za autentyczność i wierność tradycji został nagrodzony zespół Jasen z Chorwacji. Za udane przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko-pogórzańskiego zespół Mystkowanie. Za wspaniałą technikę taneczną nagrodzony zespół Jurošík ze Słowacji, zaś za przedstawienie dziedzictwa kulturowego mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, nagrodę otrzymał zespół Danzares z Chile. Ponadto Jury przyznało nagrodę specjalną zespołowi Arsiani z Gruzji. 

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter