Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Cieszyn-Pastwiska mają powody do zadowolenia. Wczoraj przy licznym udziale lokalnej społeczności powitano w remizie nowy wóz bojowy. To pierwszy pojazd, który trafił do tej jednostki prosto z fabryki. Średni wóz bojowy Renault zastąpił trzydziestoletniego Stara 244, który służył w jednostce przez ostatnie 10 lat, wcześniej eksploatowali go strażacy z Przyzakładowej Straży Pożarnej Cukrowni Chybie.

Z nowoczesnym wyposażeniem spełniającym obecne standardy, mieli okazję zapoznać się obecni w czasie powitania przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Miejscowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Cieszynie, druhowie z okolicznych jednostek OSP, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu.

Średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault D16 z zabudową firmy Szcześniak druhowie otrzymała dzięki wsparciu miasta Cieszyn w wysokości 600 tys zł. Kolejne środki pochodziły z dotacji MSWiA, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz wkładu własnego.

Przed wprowadzeniem nowego pojazdu do remizy, strażacy wykonali gruntowny remont garażu, dzięki wsparciu sponsora pojawiły się także w nim nowe szafki na ubrania bojowe. Obecnie jednostka liczy czynnych 43 członków, z czego 18 zdatnych do uczestnictwa w zdarzeniach. Z nowego nabytku cieszą się druhowie, to wspaniałe zwieńczenie ich długoletniej i ofiarnej działalności. Mimo, iż jednostka nie planuje hucznych urodzin, dokładnie 17 sierpnia będą obchodzić 95 lat istnienia.

- Nie planujemy świętować jubileuszu, ponieważ w przyszłym roku, a dokładnie w pierwszym tygodniu czerwca szykuje się jubileusz 150 -lecia powołania pierwszej jednostki w Cieszynie. To będzie wielkie święto w organizację, którego włącza się wszystkie jednostki straży pożarnej. W czasie tej uroczystości na Rynku nastąpi także oficjalne przekazanie i poświęcenie naszego pojazdu, zgodnie z ceremoniałem strażackim - wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Czesław Dropczyński, prezes OSP Cieszyn-Pastwiska.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter