Pierwsze dożynki w Powiecie Cieszyńskim już za nami. Wczoraj ulicami Ustronia przemaszerował widowiskowy korowód dożynkowy. Jak zwykle mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego, kuracjusze, jak i odwiedzający tego dnia Beskidy turyści nie zawiedli. Przygotowywane pod Równicą, co roku z wielkim rozmachem święto rolników to już tradycja, przystrojone wozy i maszyny rolnicze okolicznych gazdów, jak i odgrywane na wozach scenki rodzajowe cieszą się tu ogromną popularnością.

Dożynki to czas podziękowań rolnikom za ich trud pracy, czas dziękczynienia za zbiory, ale również czas radości i utrwalania zaczerpniętej od naszych przodków tradycji. To święto nie tylko gospodarzy, którzy w trudzie czoła troszczą się o swoje plony, ale także pszczelarzy, piekarzy, ogrodników i wszystkich tych, którzy swoją służbą i pracą zapewniają nam, aby w naszych domach nie zabrakło bochenka chleba.

W podziękowaniu za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane zbiory, Ustrońskie święto plonów tradycyjnie rozpoczęto nabożeństwem ekumenicznym. W ustrońskim amfiteatrze tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiła Estrada Ludowa „Czantoria”, której towarzyszył Katolicki Chór „Ave” oraz Ustroński Chór Ewangelicki.Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter