W dniu 15 sierpnia br. w sanktuarium Rychwałdzie na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbył się parafialny odpust. Ksiądz biskup Piotr Greger przewodniczył Mszy św. odpustowej, wraz z biskupem, przy ołtarzu modlili się: kustosz sanktuarium o. Bogdan Kocańda, ks. prałat Franciszek Płonka, ks. Robert Kasprowski oraz duszpasterze diecezjalni i rychwałdzcy franciszkanie.
 
W homilii ks. biskup Piotr zachęcił do refleksji nad postawą Maryi ukazaną w Ewangelii. „Czego Maryja uczy nas, ludzi spoglądających na codzienne życie z perspektywy nieba? Maryja przekonuje, że drogą zasługiwania na niebo jest postawa służebna wobec Bożych planów. To, co Bóg proponuje, jest zawsze najlepsze, optymalne; my nic lepszego nie wymyślimy” – podkreślił ks. biskup Piotr i wskazał, że rozsądna i roztropna służebność „domaga się maryjnej pokory wobec wszelkich znamion ubóstwa ludzkiego życia”.

„Czasem takie ubóstwo jest nam potrzebne, konieczne, ono zmusza do działania, prowokuje do ewangelicznej aktywności prowadzącej na ścieżki wiary. Maryja uczy i przekonuje, że człowiek wiary potrafi i chce uwielbiać Pana Boga; stać go na taką postawę, nie ograniczając swojej relacji do Boga tylko do kierowania samych próśb” – dodał, zauważając, że większość wiernych ogranicza swoją modlitwę tylko do prośby.  „Uczmy się Bogu dziękować, wypracujmy w sobie poczucie wdzięczności, mobilizujmy się do tego, aby Pana Boga nieustannie uwielbiać”. 

Mszę świętą odpustową zakończyła procesja eucharystyczna wokół sanktuarium w Rychwałdzie i błogosławieństwo ks. biskupa Piotra Najświętszym Sakramentem.  Po zakończeniu procesji ks. biskup Piotr poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety z ziół i kwiatów. Na błoniach przy sanktuarium uczestnicy uroczystości mogli podziwiać skoki spadochronowe wykonane przez pięciu wojskowych spadochroniarzy, po których ks. biskup Piotr poświęcił figurę Matki Bożej Niepokalanej- dar  rodziny Stopyrów z Chodaczowa.
 
Podczas odpustu oprócz tradycyjnych straganów odbywał się piknik wojskowy pod hasłem: "Desant na Rychwałd", przygotowany z okazji obchodzonego w tym dniu  święta Wojska Polskiego. W ramach pikniku przygotowano pokaz sprzętu wojskowego, modele militarne, testy sprawnościowe, paintball, strzelnicę, ściankę wspinaczkową, budowanie fortyfikacji.  W ramach rekonstrukcji historycznej odbyły się na wiwat wystrzały z zabytkowej armaty.Oczywiście nie zabrakło też wojskowej grochówki. Przy ołtarzu polowym w Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich i górników.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter