W dniach 7-8 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”. Impreza jest organizowana w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej. 

W liście intencyjnym Prezydent RP tradycyjnie wskazał lektury na tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Są to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” z cyklu: Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego.

Pośród utworów wybranych do akcji Narodowe Czytanie znalazło się opowiadanie ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza. Bruno Schulz, pisarz i grafik żydowskiego pochodzenia to postać niebanalna. Był to człowiek obdarzony licznymi talentami, który pojmował świat i jego realia inaczej niż większość ludzi. Stąd właśnie wokół jego osoby postanowiliśmy skoncentrować wydarzenia kulturalne tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Cieszynie.



W programie naszego lokalnego przedsięwzięcia, które zainaugurujemy tradycyjnie w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej, znalazły się dwa wykłady tematyczne: Katarzyny Słupczyńskiej „Bruno Schultz – skromny geniusz” oraz „Żydzi na Śląsku Cieszyńskim” dra Jacka Proszyka, bielskiego historyka i badacza dziejów Żydów na Śląsku Cieszyńskim. Prelekcje ubarwi pokaz tańców żydowskich w wykonaniu zespołu Klezmer. Nie zabraknie również tradycyjnego głośnego czytania przez mieszkańców fragmentów lektur wskazanych przez Prezydenta RP. Po części oficjalnej zaprosimy publiczność do orchestronu w Parku Pokoju na warsztaty kulinarne kuchni żydowskiej, a następnie koncert plenerowy „Śpiewana historia Polski” w wykonaniu Kuby Michalskiego.

W dniu następnym, tj. w niedzielę o godz. 10.00 (zbiórka przy ulicy Hażlaskiej 39) odbędzie się wspólne zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z przewodnikiem – dr. Jackiem Proszykiem, który przedstawi ludzi i historie zaklęte w kamiennych macewach starej nekropolii. Z uwagi na uwarunkowania organizacyjne liczba miejsc na warsztaty kulinarne i zwiedzanie kirkutu jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na oba te wydarzenia będzie można odebrać w dniach 2-7 września br. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15. Zapraszamy i liczymy na Państwa obecność! Startujemy 7 września o godz. 10.00!

Tekst i plakat Biblioteka Miejska
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter