6 września w godz. 19:00 do 23:00 swoje wrota otworzą przed zwiedzającymi wszystkie najważniejsze świątynie w mieście. Jako że Cieszyn słynie z wielu wspólnot religijnych, spacer będzie niezwykle różnorodny. Chętni będą mogli podziwiać nie tylko najbardziej znane, ale i te mniej dostępne zakamarki świątyń, z którymi związanych jest mnóstwo historii oraz ciekawostek. Spotkanie z przewodnikiem, prelekcje oraz inne atrakcje o każdej pełnej godzinie. Zapraszamy!

 

  1. Kościół św. Trójcy

Pierwotnie był to leżący na cmentarzu drewniany kościół ewangelicki (pierwsza w Cieszynie świątynia protestancka) fundacji księżnej Katarzyny Sydonii z 1585 roku, którego powstanie wiąże się z epidemią, jaka wybuchła w Cieszynie w 1585 roku. Na terenach przyległych kościołowi pochowano podobno 3000 ofiar zarazy. W 1654 roku kościół odebrano ewangelikom i przekazano katolikom, przekształcając go w świątynię filialną kościoła parafialnego Świętej Marii Magdaleny.

  1. Kościół i klasztor oo. Bonifratrów

Bonifratrzy, opiekujący się chorymi i ubogimi, pojawili się w Cieszynie pod sam koniec XVII wieku. Swoje zadania wykonywali wyjątkowo skrupulatnie – już w pierwszym stuleciu ich obecności w Cieszynie pod ich opiekę trafiło prawie 40 tysięcy potrzebujących. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zarówno kościół, jak i niektóre zabudowania przyklasztorne.

  1. Kaplica i klasztor ss. Boromeuszek

Z pewnością każdy z mieszkańców Cieszyna niejednokrotnie przechodził wzdłuż zabudowań będących od 1876 roku pod opieką sióstr Boromeuszek. Oprócz dwupiętrowego budynku klasztornego, zobaczyć będzie można kaplicę pod wezwaniem Świętej Rodziny, ozdobionej trzema efektownymi obrazami. Warto również posłuchać o ponad stuletniej historii Boromeuszek w mieście nad Olzą.

  1. Rzymskokatolicka Parafia św. Elżbiety

Siostry Elżbietanki pojawiły się w Cieszynie w połowie XVIII wieku i z początku nabyły jedną z kamienic na Rynku. Zapewne każdemu mieszkańcowi miasta kojarzą się – zresztą słusznie – z efektownym budynkiem klasztornym przy ulicy Katowickiej, postawionym w 1903 roku. Nieopodal klasztoru znajduje się kościół parafialny, który otwarty będzie dla uczestników Nocy Kościołów. Jego patronką jest średniowieczna święta Elżbieta Węgierska.

  1. Kościół Jezusowy

Kościół Jezusowy, jako największa ewangelicka świątynia w Polsce, jest jedną z najbardziej znanych wizytówek Cieszyna. Reprezentuje późny barok austriacki, posiada około 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ale pomieści się w nim ponad 6 tysięcy wiernych! Jej zwieńczeniem jest strzelista, wysoka na 75 metrów wieża, widoczna z wielu punktów miasta i zdobiąca pejzaż Cieszyna.

  1. Rotunda pw. św. Mikołaja

Obecnie cieszyńska Rotunda pod wezwaniem świętego Mikołaja jest doskonale znana wszystkim turystom przyjeżdżającym do miasta nad Olzą – jej wizerunek uwieczniony jest bowiem na banknocie dwudziestozłotowym. Jej wyróżnikiem jest z pewnością sędziwy wiek – ta romańska budowla, pełniąca z początku funkcję kościoła grodowego i kaplicy zamkowej, powstała w drugiej połowie XII wieku i jest jednym z najstarszych zachowanych obiektów romańskich na terenie Polski. Podczas zwiedzania będzie można usłyszeć mnóstwo ciekawych historii związanych z historią cieszyńskiego zamku.

  1. Kościół św. Jerzego

U podnóża osiedla Liburnia, na rozstaju dróg, widoczny jest stary kościół pod wezwaniem świętego Jerzego. Przez ostatnie stulecia pełnił on wiele funkcji – jeszcze w okresie średniowiecza znajdował się tu pierwszy cieszyński szpital dla chorych i ubogich, a świątynia pełniła rolę przyszpitalnej kaplicy. W przeciągu kolejnych stuleci kościół był stopniowo rozbudowywany.

  1. Kościół pw. św. Marii Magdaleny

W podziemiach świątyni pochowani są wszyscy Piastowie cieszyńscy oraz wielu ważnych przedstawicieli miejscowej szlachty. Nic więc dziwnego, że przez wielu mieszkańców kościół pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny jest uznawany za jeden z najważniejszych zabytków miasta. Jego historia, sięgająca jeszcze XIII wieku, jest niezwykle bogata i ciekawa. Podczas Nocy Kościołów będzie można poznać ją szczegółowo.

  1. Kościół św. Krzyża

Niewielki, znajdujący się w samym sercu miasta, kościół św. Krzyża związany jest z obecnością i aktywnością jezuitów w Cieszynie. Swój barokowy wystrój zawdzięcza przebudowie, której dokonano po wielkim pożarze w 1789 roku. Po kasacji zakonu jezuitów, opiekunem kościoła został słynny cieszyński ksiądz, Leopold Szersznik. Obecnie znajduje się pod opieką zakonu franciszkanów.

  1. Kościół zielonoświątkowy. Zbór Elim

W ścisłym miejscu centrum miasta, przy ulicy Bóżniczej, znajduje się najważniejszy zbór zielonoświątkowców, czyli kościół Elim. Jego wnętrza będzie można podziwiać podczas wrześniowej Nocy Kościołów. Z zewnątrz świątynia prezentuje nowoczesną, choć stonowaną architekturę. Jakie tajemnice kryją jej wnętrza?

/mat.pras/

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter