W sobotę w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” uroczyście otwarto "Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego". To miejsce, które będzie prezentować i kultywować dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego udało się stworzyć dzięki realizacji transgranicznego, czesko-polskiego projektu "Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu.

Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego. W ramach projektu wraz z Czeskim partnerem powołano do życia wspólne Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, z dwoma oddziałami działającymi po obu stronach Olzy, które poprzez realizację zadań będą jednocześnie wpływać na podniesienie atrakcyjności turystycznej naszego regionu. 

- Niedawno wraz z innymi ośrodkami kultury zastanawialiśmy się jak wyciągać i pokazywać m. in. skarby z takiej trówły jak nasza cieszyńska. Jak lokalną społeczność włączać do działalności kulturalnej i w jaki sposób dzielić się naszym szczęściem i naszą kulturą. I tak sobie myślę, że nasze "Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego", które przychodzi nam dziś otwierać jest najlepszym dowodem na to, że można tą kulturę pokazywać w niebanalny nowoczesny sposób. Chcielibyśmy, żeby te pomieszczenia żyły dalej, żeby stały się częścią, która będzie dbała o ten folklor, podtrzymywała go i pokazywało go w bardzo nowoczesny sposób - mówił podczas otwarcia Adam Cieślar dyrektor COK. 

Na drugim piętrze Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, za szklanymi drzwiami powstały dwa pomieszczenia. Pierwsze przeznaczone do spotkań czy wystaw, zaś w drugim odbywają się warsztaty podczas których będzie niemalże dotknąć tradycyjnej kultury ludowej.

- Tutaj poznajemy np. koronkę klockową, uczymy się wykonywać czepce metodą igiełkową czy siateczkową. Poznajemy także haft beskidzki. Te wszystkie działania już trwają i będzie ich coraz więcej. Będziemy także chcieli haftować tradycyjnym haftem na
żywotku cieszyńskim, poznawać lepiej strój jabłońkowski, strój karwińsko-orłowski i pogłębiać tę wiedzę - wyjaśnia Agnieszka Pawlitko z COK Dom Narodowy.  

Wydarzenie uświetnił krótki wykład dr. Grzegorza Studnickiego na temat żywotków cieszyńskich. W części artystycznej wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, kapela góralska Torka oraz gościnnie Zespół Folklorystyczny „Dubina” ze Słowacji.

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter