Serdecznie zapraszamy na wieczór autorski Jolanty Pietz w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej dn. 25.10 o godz. 17. Spotkanie poświęcone będzie jej debiutanckiej powieści historycznej Cień zegara słonecznego (Fundacja Duży Format, Warszawa 2019). Fragmenty książki przeczyta aktorka Joanna Litwin, a na skrzypcach zagra uczennica Katolickiego LO w Cieszynie - Małgorzata Burzywoda. Organizatorami spotkania są: Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz Cieszyńska Studnia Literacka. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki i audiobooka oraz otrzymania dedykacji od autorki. Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/247566556157639/

Następnego dnia odbędzie się kolejne spotkanie promujące tę książkę w Muzeum Historycznym Celestat w Krakowie z udziałem wspaniałego skrzypka Marcina Pokusy i cudownie śpiewającej Aleksandry Danielewicz. Więcej informacji tu: https://www.facebook.com/events/247906236107214/

O czym jest książka, opowiada sama autorka:
„Akcja powieści dzieje się w Trzemesznie, w małym miasteczku k. Gniezna, głównie w II połowie XIX wieku, ale klamrą obejmującą fabułę są wydarzenia z 1945 roku – spalenie przez wycofujących się okupantów kościoła i gimnazjum oraz rok 1955 – odbudowanie tej świątyni. 
Jest to opowieść o małej, zamkniętej społeczności, mocno naznaczonej przeszłością. O relacjach Polaków, Żydów i Niemców żyjących obok siebie. O delikatnym, kruchym stanie koegzystencji, podszytym lękiem i nieustannie zagrożonym. O niezwykłych kobietach, które  zmagają się z własną przynależnością do tego świata i jednocześnie poczuciem wyobcowania.  Nad każdą z nich wisi groźba wykluczenia.
Główna bohaterka przeżywa w tym mieście sto lat. Daty, którymi opatrzyłam kolejne części powieści, to momenty kluczowe w życiu Idy. Utrata matki w wieku sześciu lat, pierwsza miłość przerwana powstaniem styczniowym, odkrycie na jednym ze strychów w miasteczku dziecka-ptaka, aż po przeżycie śmierci własnych synów - to traumatyczne doświadczenia, które zmuszają Idę do przedefiniowania swoich życiowych celów i w rezultacie dają nam obraz jej dojrzewania, przemiany osobowości.
Pomysł powieści zrodził się przy badaniu przeszłości miasta. W źródłach brakuje informacji o kobietach, a w narracji historycznej spojrzenia z ich perspektywy. W związku z tym stworzyłam postacie fikcyjne, osadziłam je w realiach dziewiętnastowiecznego Trzemeszna, ale problem wyborów egzystencjalnych, jakich muszą dokonywać, jest uniwersalny.

Cień zegara słonecznego to sto lat Idy i tysiąc lat Trzemeszna. Życie bohaterek jest lustrem, w którym możemy przejrzeć tysiącletnią historię miasta. To opowieść o świecie, którego już nie ma, ale z którego my jesteśmy.”


A to fragmenty recenzji:              

„Debiut prozatorski pani Jolanty Pietz to książka dojrzała, a równocześnie bardzo atrakcyjna dla czytelnika. Autorka ma rzeczywisty dar opowieści: wyraziste postaci, wartka akcja z elementami kryminalnej intrygi, świetne dialogi i trafna kompozycja książki – podzielonej na części oddzielone cezurą dziesięciolecia; to wszystko, a także postać
głównej bohaterki Idy – kobiety ambitnej i niezależnej – pozwala na utożsamienie się czytelnika z przeżyciami opisywanych postaci.”

Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki

„Powieść chociaż osadzona w historyczno-społecznych realiach jednego, konkretnego miejsca, mówi o losach polskiej prowincji, dzięki czemu ma wymiar uniwersalny. To książka potrzebna, wypełniająca lukę w opowieści o Polsce prowincjonalnej. Obraz namalowany w Cieniu zegara słonecznego ma wiele odcieni, nie jest czarno-biały, też dzięki temu ta powieść uwodzi i przekonuje.”


Tomasz Jastrun

 
Jolanta Pietz (ur.1974) – ukończyła historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mieszka i pracuje w Trzemesznie, współautorka książki Drogi do niepodległości. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego (2008), nauczycielka i socjoterapeutka, autorka sztuk teatralnych, prowadzi szkolny teatr Siódmy Dzień, nagradzany na ogólnopolskich przeglądach teatralnych. Powieść historyczna Cień zegara słonecznego jest jej samodzielnym debiutem książkowym.

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter